Informacje

Czym właściwie jest uroda? Czym właściwie jest uroda? Hot

Pojęcie uroda jest dość trudne do zdefiniowania. Według „Słownika współczesnego języka polskiego” z roku 2001 uroda to: „całokształt zewnętrznych fizycznych cech człowieka uznawanych za piękne” lub „o różnych rzeczach: to, że są ładne, składają z harmonijnych elementów, budzą zachwyt”1.

Przedstawione definicje nie są jednak doskonałe, gdyż nie tylko rzeczy, ale i ludzie mogą fascynować i wzbudzać podziw. W książce pod tytułem „Przetrwają Najpiękniejsi. Wszystko, co nauka mówi o ludzkim pięknie” autorka Nancy Etcoff uważa, że łatwiej opisać jest „doświadczenie oglądania urody, a nie, jak uroda wygląda”2. Autorka podkreśliła również, że „urodę” łatwiej jest poczuć, niż zobaczyć i jako przykład podaje, że osoba urodziwa, to taka której „dosłownie nie można ominąć obojętnie na ulicy”3.

Na przestrzeni wieków istniały różne kanony urody i piękna. Ideały zmieniały się, ale jedno było i jest wciąż aktualne: chęć pozostania młodym i pięknym. Już w starożytności Owidiusz w swoim dziele pod tytułem „Sztuka kochania” pisał: „Piękność nie wszystkim jest dana/ z łaski Niebios, z bogów ręki./ Wiele kobiet musi sztucznie/ potęgować swoje wdzięki./ Najpiękniejsza z kobiet gaśnie/ jeśli zabiegów nie czyni/ dookoła swojej toalety/ choćby miała czar bogini.”4

Od zarania dziejów ludzie zadawali sobie pytanie co robić, aby na długie lata zachować młody, zdrowy i piękny wygląd. Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiały się nowe sposoby i środki, aby ten cel osiągnąć. Na początku wszystkie tajniki pielęgnacji urody, a także sposoby „walki z chorobami” były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Z biegiem lat za sprawą różnych środków społecznego komunikowania dostęp do wiedzy stawał się coraz łatwiejszy. Czasopisma kobiece, telewizja, internet udzielają wielu rad i wskazówek oraz kreują obraz „idealnej” kobiety, który pod wpływem różnych czynników w tym kulturowych, ulega ciągłym zmianom.

Jak wiec w tej całej masie informacji odnaleźć się i przy okazji nie zwariować? Myślę, że moja recepta jest dość prosta: przede wszystkim to polubić siebie, odnaleźć wewnętrzny spokój oraz pielęgnować ciało i ducha systematycznie. Najważniejsza dla mnie jest prewencja, wypracowanie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych i ścisłe ich przestrzeganie, bez tzw. taryfy ulgowej. Stare dobre przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać jest niż leczyć, uważam, że sprawdza się ono także w kwestii dbania o urodę.

1 B. Dunaj red. naukowy, Słownik współczesnego języka polskiego, Wydawnictwo SMS, Kraków 2001, tom V, s.134

2 N. Etcoff, Przetrwają najpiękniejsi. Wszystko co nauka mówi o ludzkim pięknie, Wydawnictwo Cis, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2002, s.15

3 Ibidem

4 Owidiusz, przekład J. Ejsmond, Sztuka kochania, Instytut Wydawniczy Daimonion, Lublin 2004, s.65

 


Czytano: 7521
Ilość publikacji: 2
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: Z wykształcenia jestem mgr kosmetologii,prowadzę własny gabinet kosmetyczny Butterfly Strefa Urody a także uczę w szkole kosmetycznej. Kosmetyka to nie tylko mój zawód, ale także pasja.


POLECAMY
więcej artykułów autora Anna Skowronek


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum