Informacje

Nie takie straszne jak je malują – silikony Nie takie straszne jak je malują – silikony Hot

Każdy z nas o silikonach mniej lub więcej słyszał, czytał w gazetach, Internecie czy dowiedział się od znajomych. Zazwyczaj są to opinie negatywne: silikony niszczą i źle działają na włosy, nie pozwalają im oddychać a zamiast poprawiać ich stan to go pogarszają. Otóż nie do końca tak jest – związki te mają swoje złe, ale również i dobre strony. Po przeczytaniu tego artykułu każdy z nas będzie mógł z czystym sumieniem zadecydować, czy używać produktów z silikonami czy je odstawić.

Co to są te silikony i gdzie je znajdziemy?

To związki krzemoorganiczne otrzymywane przez polimeryzację monomerów dialkilosilanoli. Kosmetyki z silikonami są dobrze tolerowane przez skórę, przyjemnie się rozprowadzają, tworząc „nietłusty”, odporny na wilgoć i temperaturę film. Ze względu na obecność połączeń krzemoorganicznych w cząsteczkach, silikony nie utrudniają wymiany gazowej. 

Znajdują się w różnego rodzaju kosmetykach, ale przede wszystkim możemy je znaleźć w szamponach, odżywkach, maskach, sprejach i jedwabiach do włosów. Aby przekonać się, że każda z nas ma lub miała do czynienia z silikonami w produktach codziennego użytku, szczególnie tych do włosów, wystarczy wziąć do ręki odżywkę czy maskę do włosów i sprawdzić, czy w składzie nie ma związków wymienionych w poniższej tabeli :

Co robią silikony ?

Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, że silikony nie poprawiają kondycji naszych włosów – one maskują niedoskonałości i chronią włókna włosa. Cząsteczki te pokrywają je, tworząc na powierzchni ochronną warstwę zapobiegając min. utracie wody. Włosy potraktowane silikonami są miękkie, błyszczące, sypkie i łatwe w ułożeniu; ich zniszczone, porowate struktury zostają wypełnione, dlatego sprawiają wrażenie, że są w o wiele lepszym stanie niż w rzeczywistości. Delikatna warstewka chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, co w pewnym stopniu ochrania kolor włosów farbowanych przed wyblaknięciem.

Każda z nas często używa suszarki czy prostownicy – zajrzyjcie do składu kremów do prostowania włosów – tam też znajdziecie silikony, bo chronią one włókno włosa przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wysokich temperatur.  Ułatwiają też rozczesywanie, a co za tym idzie - chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi szarpaniem szczotką czy grzebieniem. Oprócz tego zabezpieczają końcówki – a te są najbardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki nim włosy mniej się puszą i elektryzują.

Nie jest prawdą, że silikony nie pozwalają włosom oddychać – jak podałam w informacjach na wstępie, związki te swobodnie przepuszczają gazy. 

Dlaczego się o nich źle mówi?

Silikony nierozpuszczalne w wodzie (patrz: tabelka wyżej) bardzo ciężko usunąć z włosów – częsta ich aplikacja może powodować nagromadzenie się na powierzchni włosa oraz obciążenie – wtedy tracą blask, stają się matowe, przestają układać i wyglądają nieciekawie. Oprócz tego, zaaplikowanie farby lub kremu koloryzującego na włosy pokryte jakimikolwiek silikonami może prowadzić do nieefektywnej i nierównomiernej koloryzacji. 

Znajdujące się na naszych włosach uniemożliwiają wnikanie w nie substancji odżywczych zawartych w maskach czy odżywkach – włos oblepiony cząsteczkami silikonu nie przyjmie więc aplikowanych składników odżywczych. 

W Internecie krążą tez informacje, że silikony mogą gromadzić się w organizmie powodując po latach ciężkie schorzenia, takie jak nowotwory. Wydaje się to wątpliwe z tego względu, że silikony są zbyt dużymi cząsteczkami aby mogły przeniknąć do naszego organizmu i kumulować się w narządach. Na dzień dzisiejszy, żadne z przeprowadzanych w ośrodkach badawczych badań tego nie potwierdziły.

Musimy zapamiętać, że silikony nie służą do odbudowywania struktury włosa i poprawy jego kondycji, a jedynie do ich wizualnej poprawy i ochrony. 

Jak używać silikonów?

Najlepiej więc stosować te związki, które są rozpuszczalne w wodzie. Niestety, rzadko można je spotkać w produktach do włosów – znacznie częściej są w nich te silikony, które są nierozpuszczalne w wodzie, ale można je zmyć szamponem. Dlatego, każdy z nas używający produktów z silikonami powinien zaopatrzyć się w szampon z SLS/SLES i raz na jakiś czas umyć nim włosy aby silikony usunąć. Jak już jesteśmy przy szamponach – nie poleca się stosować tych z silikonami, ponieważ zaaplikowane wtedy na włos cząsteczki uniemożliwią przedostanie się do jego powierzchni składników odżywczych z masek czy odżywek. Oprócz tego – pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo – nadmiar silikonów obciąża włosy przez co nie wyglądają one korzystnie, więc nie należy przesadzać z ilością. 

Tak więc – silikony wcale nie są takie złe! Ważne jest abyśmy wiedzieli, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, zdali sobie sprawę z ich wad i zalet oraz z faktu, że nie wszystkie posiadają te same właściwości i działają tak samo. Mają swoje wady, ale również sporo zalet. Należy jednak kierować się pewnymi wskazówkami podczas ich użytkowania i stosować je z głową. Teraz każda z nas może podjąć podczas zakupów decyzję,  czy chce skorzystać z produktów z silikonami oraz wybrać taki, który zawiera silikony dobre dla naszych włosów.

 


Czytano: 11281
Ilość publikacji: 10
  Artykuł miesiąca: 1
  Wyróżnienia: 2
O autorze: Zapraszam na mojego bloga poświęconego zdrowiu, urodzie, diecie, nowinkom medyczym: http://health-beauty-science.blogspot.com/


POLECAMY
więcej artykułów autora Agnieszka Wiśniewska


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum