Informacje

Bezpieczeństwo stylizacji paznokci Bezpieczeństwo stylizacji paznokci Hot

Okres świąteczno - noworoczny jest doskonałym czasem dla stylistów paznokci. Każdy chce, aby przy rodzinnych spotkaniach jego paznokcie wyglądały schludnie i zdrowo. Styliści potrafią wykonać na płytce paznokciowej niesamowite wzory. Ale czy jest to bezpieczne dla naturalnej płytki paznokciowej?

Wygląd paznokci jest bardzo ważnym elementem naszego wizerunku. Stylizacja paznokci metodą żelową, akrylem czy nałożenie tipsów sprawia, że paznokcie wyglądają na zdrowe i schludne. Można też poprzez odpowiednią stylizację wyrazić swoje upodobania, gust. Wykonanie wzoru czy motywu, który zażyczy sobie klientka, jest sporym wyzwaniem, a od stylisty wymaga ogromnego doświadczenia i talentu. Natomiast jeśli zostanie wykonana niepoprawnie, może skutkować efektami niepożądanymi zarówno dla klientki jak i dla stylisty paznokci. 

Do niepożądanych efektów stylizacji należą: uszkodzenia mechaniczne, reakcje na składniki preparatów (podrażnienia, alergie), infekcje bakteryjne, grzybicze, nasilenie zmian w przebiegu chorób

Produkty do stylizacji

Lakiery do paznokci 

Lakiery i różnego rodzaju bazy pod lakier są nagromadzeniem wielu substancji, mogących powodować wystąpienie wyprysku kontaktowego. Należą do nich octan etylu, octan butylu, nitroceluloza, żywica. Zmiany o charakterze wyprysku lokalizują się najczęściej na powiekach, dolnych częściach twarzy, bocznych powierzchniach szyi. To umiejscowienie wynika z częstego kontaktu paznokci ze skórą w tych okolicach.  Przy nakładaniu wielu warstw lakieru, bez zmycia poprzedniej warstwy, może dojść do degranulacji keratyny charakteryzującej się obecnością małych, białych, łuszczących się plam.

Zmywacze

Zmywacze są źródłem acetonu, alkoholu izopropylowego, octanu etylu, octanu butylu. Zmywacze bezacetonowe zawierają metyloetyloketon. Obecnie w zmywaczach stosuje się substancje oleiste chroniące płytkę przed utratą wody. Przy stosowaniu zmywaczy przynajmniej raz w tygodniu dochodzi do wysuszenia płytki paznokciowej, jej łamliwości, rozdwajania, a nawet do onycholizy.

Masa akrylowa

Do niedawna w masie akrylowej stosowany był metakrylan metylu, ale został wycofany ze względu na liczne działania niepożądane. Reakcje alergiczne pojawiają się najczęściej po dwóch lub kilkunastu miesiącach od kontaktu z masą akrylową. Objawami jest świąd pod paznokciami, mrowienie w okolicy paznokci. Może dojść do onycholizy i trwałej utraty płytki paznokciowej. Wśród stylistów reakcja uczuleniowa na akryl pojawia się najczęściej na podbródku.

Przy bardzo długich sztucznych paznokciach zdarza się, że masa akrylowa jest związana z płytką paznokciową silniej niż płytka z łożyskiem. W wyniku urazu może dojść do oddzielenia płytki od łożyska. W szczelinie zaczną gromadzić się bakterie i łatwo może dojść do zakażenia.

Żele utwardzalne promieniowaniem UV

Żele utwardzalne były uważane za wyjątkowo bezpieczną metodę stylizacji paznokci, głównie ze względu na brak charakterystycznego zapachu dla masy akrylowej. Jednak w takim samym stopniu mogą one powodować podrażnienia czy zmiany alergiczne. Dwoma najbardziej alergizującymi związkami w żelach jest HEMA i HEPA (metakrylany hydroksyetylu i hydroksypropylu). W czasie utwardzania żelu w lampie UV dochodzi do kurczenia się cząsteczek żelu, co jest odczuwalne przez klienta. Na drodze zachodzącej reakcji termochemicznej powstaje ponadto ciepło.

Fiberglass

Metoda ta jest połączeniem substancji chemicznych i włókien – jedwabnych, papierowych, szklanych, lnianych. Daje dużo mniej reakcji niepożądanych niż akryl i żele. Wyjątek stanowią osoby uczulone na żywice. 

Primer

Preparat zwiększający przyczepność masy do płytki paznokciowej. Jego niewłaściwe użycie może spowodować wiele działań niekorzystnych. Gdy zostanie zastosowany na sztuczny materiał, może dojść do jego pęknięcia. Primer kwasowy jest bardzo silnie drażniący i może powodować oparzenia, drażni śluzówki, może wywołać ponadto nieżyt nosa czy żołądka. Primery bezkwasowe są dużo łagodniejsze.

Kleje do paznokci

Zawierają w swoim składzie duże ilości żywic, więc trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Błędy podczas przygotowania płytki paznokciowej

Jednym z podstawowym błędów przy stylizacji jest nadmierne zmatowienie płytki i używanie pilników o niskiej ziarnistości (poniżej 100). Matowienie stosuje się w celu usunięcia warstwy tłuszczowej na powierzchni paznokcia. Prawidłowe matowienie usuwa nie więcej niż 3% grubości płytki. Nadmiernie spiłowanie paznokcie są cienkie, łamliwe, wrażliwe na ucisk, ból, wysoką i niską temperaturę. Może dojść do onycholizy lub bielactwa paznokci. Gruboziarniste pilniki i zbyt mocny nacisk podczas piłowania może doprowadzić do powstawania krwiaków. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięć płytki i uszkodzenia łożyska naczyniowego. 

Bardzo często przy pęknięciu paznokci z różnych przyczyn nakłada się sztuczny materiał, aby go zabezpieczyć. Jest to błędne przekonanie, ponieważ stwarza odpowiednie warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i zakażenia.

Infekcje w stylizacji paznokci 

Infekcje są bardzo powszechne i wynikają z niewiedzy dotyczącej głównie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi. Stylizacja paznokci zwiększa ryzyko grzybic ze względu na uszkodzenie płytki paznokciowej i nałożenie preparatów, które zwiększają wilgoć między naturalną płytką a materiałem sztucznym. Nieregularne usuwanie materiału zwiększa ryzyko drożdżycy. Drożdżaki wnikają przez obrąbek paznokciowy, gdyż nie są w stanie bytować na powierzchni płytki paznokciowej. Prowadzą do powstawania stanu zapalnego i w rezultacie zniekształconego wzrostu paznokcia.

Paznokcie sztuczne należy regularnie uzupełniać, ponieważ ciężko jest utrzymać odpowiednią higienę w ich obrębie, natomiast szczeliny w sztucznej masie są odpowiednim rezerwuarem dla rozwoju wielu bakterii.


Czytano: 9020
Ilość publikacji: 4
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: Magister kosmetologii, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca przedmiotów z zakresu kosmetologii i dermatologii.


POLECAMY
więcej artykułów autora Wioleta Faruga


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum