Informacje

Demodekoza poważnym problemem skórnym Demodekoza poważnym problemem skórnym Hot

Demodekoza to zmiany skórne wywołane przez roztocza Demodex folliculorum i Demodex brevis. Obraz kliniczny przypomina trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry, dlatego często jest mylnie rozpoznawany i niewłaściwie leczony. Często pacjenci zanim zgłoszą się do lekarza zwracają się o pomoc do gabinetów kosmetologicznych, licząc na pozbycie się problemu bez stosowania leku, co w przypadku demodekozy jest mało prawdopodobne. 

Roztocza wywołujące demodekozę są pasożytami bytującymi w aparacie mieszkowym. Wielkość ich ciała wynosi 0,3-0,4 mm, przy czym samiec jest nieco mniejszy od samicy. Przebywają głęboko w gruczołach łojowych i gruczołach Meiboma, obecnych wewnątrz tarczki powiek. Najczęściej spotyka się je w obrębie skóry nosa, brody, okolicy ust, brzegów powiek, czoła oraz na błonie śluzowej dystalnej części jamy nosowej. Rzadziej występują na skórze klatki piersiowej, brzucha, dłoni i stóp oraz w okolicy genitaliów. Roztocza te żywią się łojem, komórkami nabłonkowymi oraz przesączem osocza krwi.

Nużeńce powodują zaczopowanie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego z postępującą hiperkeratynizacją. Często dochodzi do powstania stanu zapalnego i zmiany ropnej, której często towarzyszy ból. Objawami zakażenia nużeńcem mogą być także powstawanie licznych zaskórników, świąd skóry, a także rozszerzanie się naczyń włosowatych i zaczerwienienie skóry. Niektórzy chorzy obserwują zaczerwienienie skóry po nocy, w czasie której pasożyty wykazują największą aktywność. Odchody roztoczy mogą być także przyczyną zmian alergicznych. Nużeńce obecne w obrębie gruczołów tarczkowych wywołują przewlekłe zapalenie brzegów powiek, a czasem także spojówek, którym towarzyszą uporczywy świąd i pieczenie oraz łzawienie oczu. W wyniku zakażenia nużeńcem może dojść do zmiany kierunku wzrostu rzęs oraz ich wypadania.Demodekoza sprzyja ponadto zakażeniom bakteryjnym skóry.

Obecność Demodex folliculorum w mieszkach włosowych jest uznawana za jeden z czynników etiologicznych trądziku różowatego.

Powstawaniu demodekozy zwanej inaczej nużycą sprzyjają immunosupresja, zakażenie wirusem HIV oraz miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Schorzenie to występuje częściej u kobiet oraz osób po 50-tym roku życia. Zwiększona aktywność nużeńców jest obserwowana na wiosnę. Do zakażenia nużeńcem dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby chorej lub poprzez zakażone ubrania, ręczniki, pościel, kosmetyki, przybory kosmetyczne oraz za pośrednictwem kurzu.

Jedyną skuteczna metodą diagnostyki nużycy jest badanie mikroskopowe zaskórników lub całych mieszków włosowych. W przypadku infekcji ocznych do badania pobierane są rzęsy.

Co najmniej na tydzień przed badaniem należy zaprzestać stosowania jakichkolwiek leków zewnętrznych oraz kosmetyków na zmiany chorobowe. Twarz można jedynie przemywać letnią wodą, ewentualnie z niewielką ilością mydła. Co najmniej 2 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać leczenia doustnego przeciw trądzikowi różowatemu (np. doksycyklina, tetracyklina, metronidazol) oraz chorobom pasożytniczym.

Leczenie nużycy z reguły trwa kilka miesięcy. Jednym z najskuteczniejszych leków jest metronidazol. W czasie leczenia należy pamiętać o konieczności pozbycia się kosmetyków, które mogły zostać zainfekowane nużeńcem np. pudrów. Koleją ważna rzeczą jest wygotowywanie pościeli, piżam i ręczników. 

Zatem jeśli do gabinetu kosmetologicznego zgłosi się pacjent, u którego stwierdzimy objawy sugerujące występowanie demodekozy, skierujmy go do lekarza dermatologa i zalećmy wykonanie badania mikroskopowego. 

www.visionofyou.pl

 


Czytano: 10802
Ilość publikacji: 6
  Artykuł miesiąca: 1
  Wyróżnienia: 1
O autorze: mgr Anna Purtak, kosmetolog, wykładowca, instruktor, podolog, wizażystka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia, właścicielka Centrum Kosmetologii i Promocji Zdrowia „Vision of You” w Kielcach, www.visionofyou.pl


POLECAMY
więcej artykułów autora Anna Purtak
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Naturalnie, że naturalnie
Oko w oko
Najbardziej atrakcyjna opalenizna nie jest zasługą słońca
Oko w oko
Naukowcy: nieważne, jaka dieta - ważne, by jej przestrzegać
Oko w oko
Skóra salamandry jak plaster
Oko w oko
Kosmetyki hand made w salonie
Oko w oko
Nowoczesna Kosmetologia
Oko w oko
Wymodeluj ekspresem sylwetkę
Oko w oko
Chcesz wyleczyć skórę? Postresuj się troszkę...
Oko w oko
Utrata wagi wcale nie poprawia humoru
Oko w oko
Dieta – jej wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry
Oko w oko
Dlaczego wciąż jesteśmy w tyle?
Oko w oko
"Mobilki" coraz bardziej popularne?
Oko w oko
Promowanie salonu kosmetycznego
Oko w oko
Jakie kosmetyki do salonu?
Oko w oko
Dlagabinetow.pl - wprowadź nowe zabiegi, zdobądź kwalifikacje i narzędzia - szkolenia i maszyny
Oko w oko
Kosmetolodzy, a iniekcje...
Oko w oko
Wrocławscy naukowcy mogli wyłudzić ponad 1,7 mln zł
Oko w oko
Przynano stypendia dla młodych badaczy
Oko w oko
Coraz gorzej na uczelniach
Oko w oko
Szansa dla twórczych kosmetologów - innowacje
  Forum