Informacje

Gdzie otworzyć gabinet? Gdzie otworzyć gabinet? Hot

{jathumbnail off}


Każdy, kto kiedykolwiek myślał o założeniu własnej firmy, na pewno zastanawiał się nad tym czy poradzi sobie ze stworzeniem ciekawszej oferty niż konkurencja i przyciągnięciem do siebie klientów.

Jeśli wybierzemy się na 15 minutowy spacer po centrum miasta, jest więcej niż pewne, że naliczymy po drodze kilka lub nawet kilkanaście gabinetów kosmetycznych. Nie dość, że tego rodzaju firm jest już bardzo dużo, to ciągle przybywa nowych i rzadko kiedy któryś z takich gabinetów zostaje później zlikwidowany. W tym miejscu rodzi się pytanie jak bardzo pojemny jest rynek?

Niestety nie ma ogólnie dostępnych, w pełni wiarygodnych danych na temat liczby gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych w Polsce. Najpełniejsze dane, pochodzące z Polskiego Informatorium Statystycznego opierają się na wpisach PKD(Polska Klasyfikacja Działalności) o obejmują gabinety, których właściciele podczas zakładania firmy, jako profil jej działalności wybrali ?Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne?.

Nie są to jednak pełne dane. Po pierwsze: dlatego, że PKD jest wybierane dla dominującej działalności i jeśli ktoś np. założył aptekę, a kilka lat później gabinet kosmetyczny, to najprawdopodobniej nie będzie uwzględniony w statystykach, z resztą tak samo jak firmy będące spółkami. A po drugie wystarczy spojrzeć powyżej i zastanowić się nad tym jak archaiczny i nieprecyzyjny jest opis naszej działalności w rejestrze PKD.

Ile gabinetów?

Mimo wszystko chcąc porównać tendencje w poszczególnych województwach możemy się oprzeć na tych danych i wyciągnąć bardzo cenne wnioski.

tabela_1_ok.jpg

Według stanu z III kwartału 2009 roku: w całej Polsce zarejestrowanych jest 57 883 gabinetów kosmetycznych (a dokładniej podmiotów sklasyfikowanych jako 93.02.Z w PKD). Rozkład na poszczególne województwa przedstawia się następująco:

wykres_1.jpg

Najwięcej gabinetów znajduje się w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Województwa te zaliczają się do grupy najbogatszych w Polsce, istnieje więc dodatnia zależność pomiędzy zamożnością społeczeństwa a ilością gabinetów kosmetycznych. Podobnie jest w wypadku najbiedniejszych województw ? właśnie w nich znajduje się najmniej gabinetów. Do tej grupy można zaliczyć woj. świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Wyjątek stanowi woj. opolskie, które ma całkiem dobre współczynniki zamożności społeczeństwa i najmniejszą z pośród 16 województw liczbę gabinetów kosmetycznych. Być może jest to istotna informacja dla osób z tego regionu planujących otworzyć własną działalność, chociaż jak wiadomo na powodzenie biznesu wpływ ma bardzo wiele czynników. Nie można kierować się wyłącznie 1 współczynnikiem.

Ile mieszkańców na 1 gabinet?

tabela_2.jpg

Ciekawsza niż sama liczba gabinetów w województwie wydaje się być zależność pomiędzy tą wartością a liczbą mieszkańców (tabela pow ? jednym słowem ile mieszkańców przypada na 1 gabinet (=ilu mamy potencjalnych klientów). W skali całego kraju liczba ta wynosi: 659. Oznacza to, że na każdy gabinet kosmetyczny przypada 659 osób. Należy pamiętać, że nie każda z tych osób może być przez nas brana pod uwagę, ponieważ liczba ta dotyczy całej populacji, a nasi klienci to na ogół kobiety: od nastolatek po panie w średnim wieku.

W poszczególnych województwach wartości te wyglądają następująco:

wykres_2.jpg

Z przedstawionych danych możemy wywnioskować, że najwięcej potencjalnych klientów maja gabinety w woj. podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Również są to jedne z mniej zamożnych województw. Z największą konkurencją muszą walczyć właściciele gabinetów z województwa: zachodniopomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego. W tym wypadku również wyniki są zbliżone, ale nie identyczne.

Warte poświęcenia chwili uwagi wydaje sie być województwo śląskie, które pomimo dużej liczby gabinetów, nadal znajduje się w środku listy osób na gabinet. Jako 4-te co do zamożności województwo na pewno będzie odrabiao tą stratę.

Również wspomniane już województwo opolskie z dużą liczbą potencjalnych klientów gabinetów kosmetycznych, których zasobność rośnie z roku na rok na pewno znajdzie sie w czołówce najszybciej rozwijających się rynków kosmetycznych.

Aby każdy mógł zorientować się w sytuacji w swoim regionie - poniżej przedstawiam tabelę, której pierwsza kolumna to omawiana już wcześniej liczba osób przypadających na 1 gabinet (od największej do najmniejszej), a druga ? lista zamożności województw wg. wskaźnika W z 2007 r. (wskaźnik W - dochody podstawowe podatkowe w zł na 1 mieszkańca przy obliczaniu subwencji wyrównawczej na 2007 rok). Pierwsze miejsca to najmniej zamożne województwa.

tabela_3.jpg

Okazuje się, że podział na biedniejszą Polskę wschodnią i zamożniejszą zachodnią nie koniecznie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pomimo, że widać pewne tendencje, jest dużo regionów, które wyłamują się z tych stereotypów.

Podobnie sytuacja wygląda z województwami w atrakcyjnych turystycznie regionach geograficznych. Ani wśród woj. nadmorskich, ani wśród górskich nie widać podobieństw w strukturze rynku kosmetycznego.

Jak wiadomo na powodzenie biznesu wpływ ma wiele czynników, ale chyba warto przeanalizować przedstawione przeze nie dane, bo mogą one być jakąś wskazówką w planowaniu otwarcia własnej działalności.

 


Czytano: 8074
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum