Informacje

Otyłość, ekonomia i kryzys Otyłość, ekonomia i kryzys Hot

Analitycy Journal of American Medical Association przewidują, że w obliczu kryzysu ekonomicznego problem otyłości będzie narastał jeszcze bardziej, ponieważ część społeczeństwa może być zmuszona do ograniczenia aktywności zawodowej i wprowadzenia niekorzystnych dla zdrowia zmian w sposobie odżywiania.


W celu uniknięcia otyłości i związanych z nią powikłań, wszyscy eksperci zalecają to samo: regularną aktywność fizyczną oraz dietę opartą na warzywach, owocach oraz produktach pełnoziarnistych bogatych w błonnik. Niestety, styl życia rozwiniętych społeczeństw w ciągu ostatniego półwiecza coraz bardziej się od tych zaleceń oddala. Idealnym przykładem są tutaj Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

W USA co najmniej od lat 60-tych polityka rolna nastawiona jest na produkcję i przetwarzanie zbóż wysokokalorycznych - pszenicy, ryżu i kukurydzy, które stały się podstawą wyżywienia. Produkty korzystne dla zdrowia są z reguły droższe: w ciągu ostatnich 20 lat cena słodyczy spadła o 15%, cena napojów gazowanych o 34%, a cena świeżych owoców i warzyw wzrosła o 50%. Efektem tych zmian są bezwartościowe posiłki typu fast food, które zawierają niskiej jakości węglowodany i tłuszcze oraz niewiele substancji odżywczych i błonnika. Są one bardzo tanie, lecz nie zaspokajają skutecznie głodu, co sprzyja nadmiernej ich konsumpcji, a to prowadzi do zwiększenia ryzyka otyłości i jej powikłań.

Ilość energii przyjmowanej codziennie z pożywieniem przez statystycznego Amerykanina na przestrzeni lat 1985-2000 wzrosła o 300 kcal, podczas gdy wcześniej pozostawała na w miarę niezmienionym poziomie przez 75 lat!

Ponadto władze USA przeznaczały dużą część środków finansowych przede wszystkim na rozbudowę sieci dróg, zaniedbując tym samym pozostałą, sprzyjającą rekreacji ruchowej infrastrukturę, np. ścieżki rowerowe, parki czy place zabaw. Amerykanie coraz więcej czasu spędzają także w pracy oraz na dojazdach do pracy.

Co więcej, zmiany w finansowaniu edukacji i szkolnictwa zmniejszyły ilość zajęć z wychowania fizycznego. Zamiast na boisku, dzieci spędzają coraz więcej czasu przy komputerze lub przed telewizorem.

Rozwijający się kryzys nie poprawi z pewnością tych tendencji, dlatego też w obecnej sytuacji ekonomicznej łatwiej powinno być nakłonić władze do wdrożenia wszechstronnego planu ratunkowego walki z otyłością. Jego celem powinny być trwałe zmiany w strukturze produkcji rolnej oraz szeroka promocja aktywności fizycznej.


Czytano: 3128
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum