Informacje

Może wrócić akcyza na kosmetyki Może wrócić akcyza na kosmetyki Hot


Producenci kosmetyków domagają się jednoznacznych regulacji zwalniających te wyroby z podatku. Obecnie są one zwolnione z akcyzy, ale jeszcze do grudnia 2006 r. objęte były 10-procentową stawką.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy akcyzowej przewiduje co prawda zwolnienie kosmetyków z tej daniny, ale jednocześnie zakłada opodatkowanie wszystkich produktów zawierających ponad 1,2 proc. alkoholu etylowego. Nie będzie to dotyczyło wyrobów z alkoholem etylowym skażonym specjalnymi skażalnikami, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Szkopuł w tym, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ograniczyło listę stosowanych dotychczas skażalników etanolu (czyli substancji dodawanych do alkoholu, by można było zastosować go w produkcji). 23 lipca br. weszło w życie zmienione rozporządzenie ministra rolnictwa w tej sprawie. Według Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej brak autoryzacji dla wielu skażalników oznacza, że część kosmetyków zawierających alkohol zostanie objęta akcyzą.

? Branża nie jest przygotowana do takich zmian. Zostaliśmy pozbawieni wielu skażalników niezbędnych do produkcji kosmetyków, jak m.in. stosowane w kosmetykach naturalnych olejki eteryczne oraz kwas salicylowy i olej rycynowy ? mówi ?Rz? Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalny związku.

Stracą na tym konsumenci, ponieważ alkohol jest używany do produkcji większości kosmetyków. Zawarty jest m.in. w tzw. kolorówce (tusze i cienie do powiek), kosmetyce białej (preparaty pielęgnacyjne), dezodorantach i produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.Oznacza to też ogromne koszty dla firm, które będą teraz musiały szukać zamienników wycofanych substancji.

W wielu wypadkach konieczna będzie zmiana receptury oraz ponowna ocena bezpieczeństwa gotowych produktów. Ponadto proces przygotowania danego wyrobu do wprowadzenia na rynek potrwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

 

źródło: rzeczpospolita

Czytano: 3449
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum