Informacje

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a podatek od nieruchomości Działalność gospodarcza w mieszkaniu a podatek od nieruchomości Hot

Jeśli w jednym pokoju mieszkasz i pracujesz nie zapłacisz wyższego podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca, który zarejestrował działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu zapłaci podatek według niskiej stawki.

Dużo osób związanych z branżą kosmetyczną prowadzi biznes mobilny, ponieważ ostatnio modnym trendem stały się usługi kosmetyczek dojeżdżających do klientów. Nie mniej specjalistów zdecydowało się na otwarcie własnej działalności, by współpracować z kilkoma salonami, a nawet instytutami szkoleniowymi z sektora zdrowia i urody. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że wielu takich przedsiębiorców ma wątpliwości jak opodatkować taką nieruchomość, w której zarejestrowali swoją firmę.

Jak twierdzi dr Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku – „Samo zgłoszenie jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej mieszkania ani nawet wykonywanie w nim w pewnym zakresie czynności składających się na tę działalność nie oznacza, że mieszkanie należy opodatkować według najwyższych stawek podatku od nieruchomości”

Bardzo ważne wydaje się być rozstrzygnięcie, co się kryje pod stwierdzeniem „zajęcie na prowadzenie działalności”. Rafał Dowgier wyjaśnia: „Przez zajęcie należy rozumieć wykorzystanie na działalność gospodarczą z wyłączeniem innych funkcji”. Czyli nie możemy mówić o „zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej” jeżeli podatnik wykorzystuje jedynie część lokalu mieszkalnego na cele związane z prowadzeniem tej działalności, jednocześnie w nim mieszkając.

Dlatego sformułowanie „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” oznacza, że część mieszkalna budynku musi być przeznaczona do prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych związanych z zamieszkiwaniem w budynku. Stąd zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym nie jest równoznaczne z utratą przez niego charakteru mieszkalnego oraz automatycznego uzyskania statusu lokalu użytkowego.

Jak dodaje radca prawny Ireneusz Krawczyk - „Zatem opodatkowanie takiego lokalu podatkiem od nieruchomości powinno odbywać się według stawki właściwej dla lokali mieszkalnych, gdyż lokal taki jest tylko wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Jest z nią pośrednio związany”.

Źródło: gazetaprawna.pl


Czytano: 4994
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum