Informacje

Pracujesz w niedzielę? Koniecznie odbierz dzień wolny! Pracujesz w niedzielę? Koniecznie odbierz dzień wolny! Hot

Kosmetyczka, która wypełnia swoje obowiązki w niedzielę lub święto powinna wiedzieć, że należy jej się za to dzień wolny od pracy.

Zbliża się gorący okres komunii  i ślubów. To czas, kiedy wielu pracowników salonów kosmetycznych pracuje w niedzielę. Właściciele gabinetów doskonale zdają sobie sprawę, jak dochodowy jest to moment dla ich firm i dlatego namawiają kosmetyczki czy kosmetologów do wypełniania swoich obowiązków nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w weekendy. Nie ma w takim działaniu niczego złego, ponieważ praca w niedzielę i święta to także większy zarobek dla zatrudnionych profesjonalistów. Warto jednak zorientować się jakie prawa przysługują pracownikowi decydującemu się na wsparcie salonu w niedzielę i święta.

Po pierwsze należy wiedzieć, że jeżeli wypełniasz swoje obowiązki w niedzielę twój szef musi zapewnić ci dzień wolny. Jeśli bliżej przyjrzeć się przepisom, okazuje się, że dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę powinien być udzielony w ciągu 6 dni przed taką niedzielą lub po niej. Co więcej, gdy nie jest to możliwe, pracodawca powinien dopilnować, abyś odebrał go do końca danego okresu rozliczeniowego, najczęściej jest to miesiąc. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ właściciel firmy jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom łącznej liczby dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Jeśli dla ciebie praca w niedzielę to chleb powszedni, bo ośrodek SPA, w którym wykonujesz zabiegi jest czynny przez siedem dni w tygodniu, musisz wiedzieć coś jeszcze. Powinieneś mieć co najmniej raz na cztery tygodnie wolną niedzielę. W sytuacji, kiedy szef z ważnych przyczyn nie ma możliwości udzielenia ci wspomnianego dnia wolnego, koniecznie musi wypłacić dodatek do wynagrodzenia w zamian za każdą godzinę pracy w niedzielę. Wysokość takiego dodatku to 100 proc. wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

Trzeba mieć świadomość generalnej zasady, że za pracę w niedzielę i święta uważa się wykonywanie obowiązków służbowych między godziną 6 w tym dniu a godziną 6 w dniu następnym. Jednak twój pracodawca ma prawo ustalić inne godziny, ale musi je wtedy określić jasno w regulaminie pracy lub w drodze zarządzania.

Jak wygląda sprawa z pracą w ważne święta państwowe i kościelne? W takie dni obowiązuje zakaz pracy. Właściciel salonu może prosić cię o przyjście do gabinetu, ale masz pełne praw domówić. Musisz jednak wyraźnie poinformować szefa o tej decyzji, a on nie ma prawa cię za nią ukarać w żaden sposób. Zakaz pracy w święta dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Osoby wykonujące swoje obowiązki na podstawie umowy-zlecenie czy umowy o dzieło, bądź te prowadzące działalność gospodarczą niestety nie są objęte tym zakazem.

Warto na sam koniec przypomnieć jakie dni musisz mieć wolne w roku 2013. Pomijając święta, które są już za nami, listę swoich momentów zawodowego odpoczynku warto zapełnić o 1 maja, 3 maja, Pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

Źródło: gazetaprawna.pl


Czytano: 2229
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum