Informacje

Składniki naturalne w kosmetykach - receptury, przykłady zastosowań Składniki naturalne w kosmetykach - receptury, przykłady zastosowań Hot

Trochę historii

Człowiek już w czasach prehistorycznych stosował zabiegi pielęgnacyjne – zauważył, że nacieranie ciała wonnymi kwiatami i liśćmi może likwidować nieprzyjemne zapachy, łagodzić skutki otarć i skaleczeń. W minionych epokach ludzie upiększali ciało i leczyli skórę, wytwarzając mazidła, płyny, kremy i pachnące pomady, wykorzystując dobrodziejstwa, jakie dała im natura. 

 Wykorzystywali m.in. mleko, miód, smalec, łój barani i koński, sadło świstaka,a także całą gamę ziół i wyciągów pochodzenia roślinnego. W starożytnym Egipcie usta malowano na czerwono, stosując jako barwnik cynober, a włosy barwiono indygo lub henną. W starożytnej Grecji, podobnie jak w Egipcie, ceniono jasną cerę, dlatego kobiety pudrowały ciało, a także stosowały kremy wybielające. Ciekawostką jest, że już Egipcjanie leczyli wykwity ropne na skórze, podając doustnie drożdże, a ropiejące rany – spleśniałym chlebem, uzyskując korzystne efekty. Kleopatra stosowała kąpiele w oślim mleku i miodzie,zaś Poppea używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów podtrzymujących młody wygląd jej twarzy [1-3].Kosmetyka dziś...Współczesne cywilizacje, zachłyśnięte rozwojem chemii organicznej, zaczęły masowo wprowadzać substancje pozyskiwane drogą syntez chemicznych do receptur kosmetyków w miejsce surowców naturalnych. Rozwójchemii w XIX i XX wieku przyniósł nowe odkrycia, nowe substancje i nowe preparaty kosmetyczne[4]. Niestety wiele kosmetyków zostało opartych na recepturach zawierających dużą ilość soli metali ciężkich, np. soli rtęci,bizmutu, które po długim stosowaniu nie były korzystne dla skóry i prowadziły np. do blednicy. W nowoczesnych recepturach pojawiły się w składzie hormony zwierzęce, które po pewnym okresie stosowania zaczęto wycofywać na skutek protestów lekarzy.We współczesnych trendach kosmetyki naturalnej wykorzystuje się różnorodne surowce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego, będące 

tabela1.jpgbogatym źródłem wielu substancji biologicznie czynnych (Tabela. 1) [5-9].Z surowców pochodzenia roślinnego dla celów kosmetyki naturalnej pozyskiwane są m.in.: flawonoidy, saponiny,śluzy, garbniki, olejki eteryczne, oleje. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest uzyskanie ekstraktu. Aby uzyskać ekstrakt roślinny, surowiec jest suszony i rozdrabniany. Następnie poddawany jest działaniu rozpuszczalnika (alkohol etylowy, glikole, gliceryna, etery naftowe, mirystynian izopropylu). Kolejny etap to usunięcie rozpuszczalnika z mieszaniny ekstrahowanej. Ważne kosmetycznie ekstrakty roślinne zawierające flawonoidy, to ksantyna z zielonej herbaty, escyna z kasztanowca, teofilina z czarnej herbaty czy pycnogenol z kory sosny śródziemnomorskiej. Bardzo interesującym 

tabela2.jpgźródłem składników aktywnych jest Moringa oleifera, roślina okrzyknięta „drzewem cudów”, gdyż jej liście to pożywienie, owoce mogą być wykorzystane na przyprawy, wyciągi z kwiatów mają właściwości przeciwzapalne,a nasiona są bogate w białka.Właśnie te białka budzą duże zainteresowanie kosmetologów,gdyż okazuje się, że zastosowanie w preparatach kosmetycznych frakcji białkowej(o masie 6-16 kDa) z nasion Moringa oleifera zmniejsza toksyczne działanie kadmu i rtęci na fibroblasty [2,5,10-12].Rośliny są także bogatym źródłem NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki i preparaty z olejem z wiesiołka tłoczonym na zimno. Udowodniono, że olej pozyskiwany z nasion wiesiołka:   

  • wspomaga leczenie choroby wieńcowej poprzez obniżanie
  • ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu,
  • leczy atopowe zapalenie skóry,
  • wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • prostaty, przewlekłych chorób nerek, schizofrenii,
  • stwardnienia rozsianego,
  • jako składnik preparatów kosmetycznych, powoduje
  • neutralizację wolnych rodników, jest filtrem UV i powoduje normalizację keratynizacji [8, 13].

W recepturach kosmetyków opartych na surowcach pochodzenia zwierzęcego odnajdujemy: miód, wosk pszczeli, propolis, pyłek kwiatowy, jad pszczeli, mleko, żółtka jaj,lanolinę, zooplankton czy jedwab [6, 8, 9]. 

Powrót do natury

Aby cieszyć się piękną i zadbaną cerą, nie trzeba wydawać fortuny na drogie kosmetyki; skuteczne i tanie receptury można wykonać samodzielnie w domu (tabela 2). Nie zawierają one wówczas sztucznych barwników, syntetycznych środków zapachowych ani konserwantów. Niestety domowe wytwarzanie kosmetyków niesie za sobą pewne konsekwencje – sprawia, iż okres ich tabela3.jpgprzydatności ulega skróceniu. Dlatego też, aby jak najdłużej cieszyć się domowymi specyfikami, warto przechowywać je w szczelnych opakowaniach i niskich temperaturach, żeby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów [14].Ważnymi składnikami receptur w kosmetyce naturalnej są olejki eteryczne. Jedną z najbardziej historycznych metod pozyskiwania olejków eterycznych jest metoda enfleurage – znana od 4000 lat metoda otrzymywania olejków eterycznych. Techniki enfleurage stosuje się dla wyjątkowo delikatnych kwiatów. W enfleurage p łyty szklane pokrywa się cienko tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, a następnie wykłada płatkami kwiatów, które wymienia się co 24 lub 72 godziny. Czynności te powtarzane są nawet kilkadziesiąt razy! Po kilku lub kilkunastu dniach tłuszcz, który zaadsorbował olejek eteryczny s tapia się, miesza z rozpuszczalnikiem, a następnie w procesie destylacji uzyskuje się czysty olejek eteryczny, który można wykorzystać w aromaterapii.

Aromaterapia

Aromaterapia jako metoda polegająca na wspomaganiu leczenia środkami zapachowymi pod postacią olejków eterycznych jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce naturalnej. Mówiąc o zabiegach kosmetycznych wykorzystujących olejki eteryczne, coraz częściej wspomina się o rytuałach przeprowadzanych głównie w salonach SPA,które aranżacją wnętrza, muzyką relaksacyjną i przedewszystkim umiejętnie skomponowanymi zabiegami, proponują ucztę dla zmysłów. Właśnie u podstaw kosmetyki sensorycznej leży aromaterapia. Jednak powinna ona być tabela4.jpggłównie metodą profilaktyczną, pomagającą w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej, łagodzącą codzienne dolegliwości i głęboko relaksującą. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego są często podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń [15, 16].Najpopularniejszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest masaż aromaterapeutyczny twarzy oraz całego ciała. Do masażu stosuje się mieszaninę olejków rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych, np. z pestek winogron, oleju z awokado, oleju ze słodkich migdałów, oleju z jojoba. Mieszanina powinna zachowywać odpowiednie proporcje (15-30 kropli kompozycji olejków eterycznych na 50 mililitrów oleju nośnikowego). Dobór rodzaju olejku do zabiegu powinien być indywidualny i może zależeć od wielu czynników – stanu i potrzeb skóry, pory dnia i roku, upodobań zapachowych klienta (tabela 2).

Do pielęgnacji skóry twarzy olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów: poprzez masaż, w formie kompresu lub jako dodatek do maski czy kremu. Dobierając rodzaj olejku, kierujemy się głównie rodzajem cery i problemem dermatologicznym, z jakim musimy się zmierzyć (tabela 3). Aromaterapia to holistyczne ujęcie kosmetyki, dlatego stosując ją, musimy pamiętać, że działamy również przez zmysł powonienia.Stwarzając dobrą atmosferę do tego rodzaju zabiegów, warto pamiętać o możliwości zastosowania esencji eterycznych poprzez kominki aromaterapeutyczne, dodając do nich kilka kropli np. olejku bergamotowego lub lawendowego.Działanie olejków aromatycznych może różnić się w zależności od kompozycji, w jakiej są stosowane, dlatego można je wykorzystywać np. w terapiach: antycellulitowej, otyłości,trądziku czy starzenia się skóry (tabela 4). Warto wspomnieć, że w ich obecności inne substancje czynne szybciej przenikają w głąb naskórka. Doskonałym przykładem jest olejek Ylang Ylang pozyskiwany z drzewa kanangowego [15]. W warunkach domowych aromaterapię można stosować przede wszystkim w formie kąpieli i przemywań,tworząc samodzielnie kompozycje, niosące pomoc w różnych dolegliwościach [17]. Wykorzystując dobroczynne działanie olejków eterycznych, należy pamiętać, iż przenikają one przez naskórek, docierając do skóry właściwej i krwioobiegu. Działają więc bardzo głęboko i dlatego często skutecznie. Wiedząc o tym, nie można bagatelizować ich niepożądanego działania w przypadku tabela5.jpgnieprawidłowego zastosowania. Stosując olejki, należy mieć na uwadze ewentualne przeciwwskazania do ich użycia, m.in.: stany gorączkowe, choroby serca, astma, świeże blizny, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, ciąża – należy unikać olejków pozyskiwanych z: bazylii, brzozy, cedru, szałwii muszkatołowej, goździka, hyzopu, jałowca, jaśminu, majeranku, mięty pieprzowej, mirry, rozmarynu, szałwii lekarskiej, tymianku, alergia, działanie promieni UV, epilepsja – należy unikać następujących olejków: koper, rozmaryn, żylaki [18, 19].

Badanie ankietowe

W celu przeprowadzenia badania sondażowego na temat: Preferencje konsumentów w zakresie użytkowania kosmetyków z uwzględnieniem produktów pochodzenia naturalnego współautorka niniejszej publikacji, Gabriela Drąg, przeprowadzono badania ankietowe w grupie 100 osób. Ankietowanymi byli zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnym przedziale wiekowym, wykonujący różne profesje. Z uzyskanych wyników badań wynika, że 43% ankietowanych przy zakupie kosmetyku zwraca szczególną uwagę na działanie specyfiku, co oznacza, iż nie jest im obojętny wpływ, jaki wywiera on na skórę. 63% konsumentów analizuje skład chemiczny na opakowaniach kosmetyków.Prawie 70% ankietowanych korzystało lub nadal korzysta z własnoręcznie wykonywanych domowych sposobem kosmetyków. Badanie potwierdziło również, że w XXI wieku, w dobie nowatorskich technologii kosmetycznych, korzystanie z dobrodziejstw naturalnych składników jest nadal bardzo popularne. XXI wiek to również „era globalnej wioski”, w której każdy człowiek ma ułatwiony dostęp do korzystania z informacji i zdobywania wiedzy. Jak się okazało w największym stopniu zdobywaniu wiedzy o surowcach naturalnych służy Internet.

Gabriela Bugla-Płoskońska1,2,

Wanda Hawryłkiewicz1,

Gabriela Drąg1

Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we

Wrocławiu ul. Nowowiejska 69, tel. +48 71 322 15 48

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Uniwersytet Wrocławski, Instytut Genetyki

i Mikrobiologii

 Literatura

1. D. Bury: Nowoczesność vs. Natura, Cabines, 30, 2008, 48. 

2. R. Czerpak, A. Jabłońska-Trypuć: Roślinne surowce kosmetyczne, MedPharm, Wrocław 2008. 

3. Praca zbiorowa: Porady babuni - Domowy salon urody: wszystko o ziołach i naturalnych zabiegach pielęgnacyjnych. Warszawa: Axel Springer Polska, 13, 2007, 110. 

4. A. Machnowska-Szywalska, M. Okoń: Magia eko-kosmetyków, Spa & Wellness Magazine, 8 (27), 2008, 17. 

5. K. Bonenberg: Rośliny użyteczne człowiekowi, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1988, 13-17. 

6. K. Detka: Kosmetyka naturalna. Skarbnica wiedzy, Zakłady Graficzne im. KEN S. A. w Bydgoszczy, Warszawa 2005. 

7. J. Dover: Kosmoceutyki, Elsevier, 2006. 

8. S. Jurkowska: Surowce kosmetyczne, Ośrodek Informatyczno-Badawczy „Ekoprzemysł”, Dąbrowa Górnicza 1999. 

9. M. Molski: Chemia piękna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009. 

10. A. Kołodziejczyk: Naturalne związki organiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003. 

11. M. Sikora: Apetyt na zadbane ciało, Rynek Chemii Gospodarczej i Kosmetyków, 3, 2006, 10-12. 

12. M. Sikora: Surowce kosmetyków naturalnych, www.biotechnologia.pl. 

13. R. Glinka: Receptura kosmetyczna, Wydawnictwo MA Oficyna Wydawnicza, Łódź 2003. 

14. M. Sikora: Surowce kosmetyczne w walce ze starzeniem skóry, Rynek Chemii Gospodarczej i Kosmetyków, 10, 2004, 13-16. 

15. A.S. Gamelin: Aromaterapia w kosmetyce, Cabines, 24, 2007, 22-25. 

16. B. Włudyka: Budowanie tożsamości. Marketing zapachowy, Cabines, 42, 2010, 42-45. 

17. Jak cię widzą tak cię piszą, czyli o aromaterapeutycznych sposobach na problemy skórne, Cabines, 40, 2007, 20. 

18. M. Zdziebko-Zięba: Magia zapachów, Beauty Forum, 3, 2011, 64-66. 

19. D. Bury: Powrót do natury, Cabines, 29, 2008, 20.

ke_2_2012_okladka_ii_final.jpg 

 Wydawnictwo INDYGO Zahir Media

 ul. Kamienna 105, lok. 9, 50-547 Wrocław 

tel./fax +48 71 796 41 59 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

 


Czytano: 20752
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum