Informacje

Nanocząsteczki złota a funkcje komórek Nanocząsteczki złota a funkcje komórek Hot

Przyspieszają starzenie, wpływają na powstawanie zmarszczek, hamują odkładanie tłuszczu, a nawet spowalniają gojenie ran.

O czym mowa? O czystych nanocząsteczkach złota (AuNPs), które wykorzystuje się jako platformę dostarczania leków. Korzystamy z ich także w ogniwach słonecznych czy kontraście do rezonansu magnetycznego.

Zespół Prof. Tatsiany Mironavej określał w warunkach in vitro jaki wpływ mają nanoczasteczki na różne rodzaje komórek, w tym tkankę tłuszczową. Naukowcy z  Stony Brook University sprawdzali, czy kontakt z niewielkimi dawkami nanocząsteczek może doprowadzić do zaburzeń. I jakie są wnioski?

Badacze amerykańscy zaobserwowali, że prawie natychmiast po podaniu nanocząstki penetrowały mezenchymalne komórki macierzyste pochodzące ze zrębu tkanki tłuszczowej. Ponadto zaczynały się one akumulować w wodniczkach, a ich obecność zaburzała ruchliwość komórek oraz ich podziały. Co więcej, doprowadzały do kurczenia się kolagenu, a to przecież procesy niezbędne do prawidłowego gojenia się ran. Zespół Prof. Tatsiany Mironavej zauważył, że  nanocząstki złota interferują z  ekspresją RNA oraz hamują zdolność różnicowania do dojrzałych adipocytów.

Autorzy artykułu w Nanotoxicology stwierdzili, że proces adipogenezy został zahamowany, oceniając wydzielanie adiponektyny - hormonu dojrzałych komórek tłuszczowych - oraz zliczając krople lipidowe. A jak podkreśla sama pomysłodawczyni projektu adiponektyna pomaga w regulacji metabolizmu energii, stąd lokalne fluktuacje wywołane przez AuNPs mogą prowadzić do zmian systemowych. Co ciekawe, funkcje komórek macierzystych powracają do normy po usunięciu egzogennych AuNPs.

Z publikacji dowiedzieć się również możemy, że wpływ AuNPs na komórki był funkcją stężenia. Dlatego, by uzyskać podobne rezultaty jak przy większych nanocząsteczkach, należało zastosować kilkakrotnie więcej małych AuNPs.

Źródło: Science Daily/Nanotoxicology/Kopalnia Wiedzy


Czytano: 7743
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum