Informacje

Znamy mechanizm przenikania nanocząsteczek Znamy mechanizm przenikania nanocząsteczek Hot

Dostarczenie środków odżywczych czy leków do wnętrza komórek bez ich jednoczesnego zniszczenia jest niełatwym zadaniem. Dlaczego? Ponieważ ściany komórkowe bardzo dobrze chronią wnętrze komórki.

Mimo wszystko naukowcy w 2008 roku wykazali, że nanocząsteczki złota pokryte cienką warstwą specjalnego polimeru nie czyniąc krzywdy komórkom mogą do nich przenikać. Pozostało dowiedzieć się jak to możliwe. Obecnie już wiemy jak działa ten przydatny mechanizm przenikania, a to dzięki uczonym z MIT-u i Ecole Polytechnique de Lausanne.

Ciekawi szczegółów? Otóż seria symulacji komputerowych i laboratoryjnych eksperymentów wykazała, że kluczowym elementem przenikania wspomnianych nanocząsteczek jest ich możliwość łączenia się z lipidami tworzącymi ścianę komórkową. Warto wiedzieć, iż istnieje górna granica wielkości nanocząsteczki zdolnej przeniknąć przez ścianę komórkową. Jej rozmiar jest zależny od składu pokrywającego cząsteczkę materiału.

Z czego składa się polimer pokrywający nanocząsteczkę złota zdolną przenikać do komórek? Z mieszaniny hydrofobowych i hydrofilowych składników. Sama powłoka pokrywająca całą powierzchnię cząsteczki ma grubość pojedynczej molekuły. Uczeni podzielili się również informacją, że do stworzenia powłoki możliwe jest wykorzystanie wielu różnych składników.

Jeśli wziąć pod uwagę, iż nanocząsteczki całkowicie pokryte są polimerem, dla ich przenikania nie jest ważne, z jakiego materiału. Aczkolwiek złoto ma inne, przydatne właściwości. Jakie na przykład? Umiejętność pochłaniania promieni X. To oznacza, że po wniknięciu do komórek nowotworowych mogą zostać podgrzane, aby posłużyć się nimi do zabicia komórek

Celem pracy naukowców jest opracowanie powłok umożliwiających selektywne przenikanie do określonego rodzaju komórek. Dlaczego? Ponieważ takie powłoki współpracujące z komórkami pozwoliłyby na dostarczanie bioczujników bądź leków do konkretnych komórek i tkanek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl


Czytano: 6504
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum