Informacje

Wybielacz w SPA? Wybielacz w SPA? Hot

Czemu nie? Najnowsze badania wskazują, że bardzo rozcieńczony roztwór podchlorynu, stosowanego jako wybielacz i środek dezynfekcyjny, ma korzystny wpływ na skórę podlegającą naturalnemu starzeniu.

Od dziesięcioleci lekarze stosowali z powodzeniem kąpiele w rozcieńczonym wybielaczu przy leczeniu stanu zapalnego skóry - egzemy. Nikt nie wiedział, jak to właściwie działa. Przypuszczano, że chodzi o działanie antybakteryjne, jednak stężenie wynoszące zaledwie 0,005 proc. było zbyt małe, aby mieć efekt bakteriobójczy. Większą koncentrację środków odkażających można znaleźć w typowym basenie pływackim.

Dr Thomas Leung, dermatolog z kalifornijskiego Stanford University, podejrzewał, że wybielacz może również hamować nieprawidłowy, nadmierny proces zapalny. Przypuszczał, że może chodzić o białko NF-kB, pod którego wpływem odpowiedzialne za reakcje zapalne komórki pojawiają się w miejscu infekcji.

Naukowcy z zespołu Leunga przez godzinę poddawali komórki ludzkiej skóry działaniu roztworu zawierającego 0,005 proc. wybielacza.

Okazało się, że roztwór całkowicie zablokował działanie NF-kB. Aktywny składnik wybielacza - podchloryn - ma własności utleniające, to znaczy odbiera elektrony cząsteczkom, z którymi reaguje. Proces ten dotyczy także cząsteczki, która aktywuje NF-kB, co daje początek kaskadzie reakcji zapalnych. Zatrzymanie tego procesu prowadzi do zahamowania reakcji zapalnej.

Zespół Leunga zbadał następnie działanie roztworu na myszy z popromiennym zapaleniem skóry. To rodzaj podrażnienia, przypominający poparzenie słoneczne. Często spotykany jest u osób podanych radioterapii.

Wybielaczem potraktowano także skórę starych, zdrowych myszy.

Każda grupa zwierząt mogła brodzić w roztworze wybielacza przez 30 minut w ciągu doby (naukowcy nazwali to spa). Okazało się, że myszy kapiące się w roztworze przed każdym z 10 zabiegów radioterapii miały łagodniejsze, szybciej gojące się oparzenia w porównaniu z grupą również poddaną radioterapii, ale kąpiącą się w zwykłej wodzie.

Stare myszy kąpiące się w wybielaczu codziennie przez dwa tygodnie wytwarzały więcej komórek skóry, dzięki czemu była ona grubsza i wyglądała młodziej niż przy kąpielach w samej wodzie. Ponadto dwa geny mające związek ze starzeniem były u nich mniej aktywne.

Jednak efekt ten okazał się krótkotrwały. Po mniej więcej dwóch tygodniach odmłodzona skóra wróciła do starego wyglądu. Działanie podchlorynu na białko Nf-kB jest łagodne i maleje z czasem.

Autorzy badań nie zachęcają na razie do samodzielnego stosowania prostej metody. Planowane są badania kliniczne z udziałem ludzi.


Czytano: 5426
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum