Informacje

Złote 5 sekund nie istnieje Złote 5 sekund nie istnieje Hot

Czy zdarzyło Wam się kiedyś podnieść upuszczoną chusteczkę, ręcznik lub wacik, może nawet nie na podłogę,ale na kolana? Czy bakterie mają czas na przejście?

Niestety. Naukowcy obalili zasadę lubianą przez miliony ludzi na świecie, ze do 5 sekund nic nie jest w stanie przedostać się na produkt. Donald W. Schaffner, profesor mikrobiologii na uniwersytecie Rutgera w New Jersey dwa lata swojego życia poświęcił na zbadanie fenomenu tak zwanej zasady pięciu sekund.

Istnieje przekonanie, że jeśli coś nam spadnie na podłogę, a my to coś wystarczająco szybko podniesiemy, to spokojnie możemy to zjeść, bo bakterie nie zdążą się przedostać do jedzenia. Postanowiłem przyjrzeć się tej teorii - powiedział w wywiadzie.

Podczas swoich badań naukowiec upuszczał cztery produkty: kawałek arbuza, chleb, chleb z masłem i żelek truskawkowy na cztery rodzaje powierzchni: nierdzewną stal, płytkę ceramiczną, drewno i dywan.

Ponadto pozwalał opuszczonym produktom leżeć na poszczególnej powierzchni różny czas: od jednej do pięciu sekund, 30 i 300. Miało to pokazać, jak szybko bakterie dostają się do różnego rodzaju jedzenia, które leży na różnego rodzaju powierzchni.

Okazało się, że jeśli jedzenie spadło na dywan - "przechodziło" na nie bardzo niewiele bakterii, w porównaniu z ceramiką czy stalą. Co ciekawe, najwięcej bakterii "przykleiło się" do kawałka arbuza, żelek zachował się stosunkowo "czysty".

To, jak szybko przemieszczają się bakterie, zależy od wilgotności. One przecież nie mają nóg. Im bardziej mokre jedzenie, tym ryzyko dostania się do niego bakterii jest większe - wyjaśnił Donald W. Schaffner.

Badania pokazują także, że nigdy nie jesteśmy wystarczająco szybcy. Im szybciej podniesiemy produkt z podłogi, tym bakterii będzie na nim po prostu mniej, ale będą. Bakterie mogą bowiem "dotknąć" substancji natychmiastowo.


Czytano: 13533
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum