Informacje

Skóra z fabryki Skóra z fabryki Hot

Masowa produkcja substytutów skóry jest marzeniem wielu biotechnologów, chemików, kosmetologów, farmakologów. Umiejętność uzyskania masowych hodowli komórkowych, ułożonych w sposób przypominający ludzką skórę, doprowadziła do wzrostu zainteresowania praktycznym ich wykorzystaniem w biologii i medycynie. Jednak zapotrzebowanie na substytuty skóry każdego dnia wzrasta, a czas realizacji zamówienia jest niestety długi.

Substytuty skóry są ratunkiem dla leczenia rozległych oparzeń, doskonałą metodą oceny aktywności, toksyczności wielu składników wykorzystywanych w produkcji leków, kosmetyków, produktów chemii gospodarczej. Ponadto pozwalają na dokładną analizę przebiegu wielu procesów bez konieczności badań przeprowadzanych na zwierzętach.

Są one także cennym produktem dla wielu przedsiębiorstw złożony proces produkcji nie pozwala na uzyskanie pożądanej ilości materiału. Nawet największe międzynarodowe koncerny nie są w stanie wyprodukować więcej niż 2000 niewielkich substytutów na miesiąc.

Dla wielu naukowców inżynieria tkankowa wciąż znajduje się na początkowym stadium rozwoju.

-Jeszcze do niedawna oferta substytutów skóry była uboga, możliwe było otrzymanie  jednowarstwowego modelu skóry, który składał się z jednego typu komórek - wyjaśnia prof. Heike Mertsching, koordynator zautomatyzowanej inżynierii tkankowej projektu firmy Fraunhofer-Gesellschaft.

Obecnie zespół inżynierów z przedsiębiorstwa  rozbudowuje pierwszą w pełni zautomatyzowaną produkcję substytutu skóry składającego się z dwóch warstw.

Początkowo w wieloetapowym procesie produkcji, niewielkie kawałki skóry poddawane są sterylizacji. Następnie wycina się z nich jeszcze mniejsze części, które podlegają działaniu odpowiednich enzymów i w końcu dzielone na dwie frakcje komórek. W ostateczności obie warstwy są łączone i dodawany jest do nich kolagen. Hodowlę komórek umieszcza się w inkubatorze o odpowiednim stężeniu CO2, wilgotności powietrza i temperaturze bliskiej temperaturze ciała. Po ok. trzech tygodniach wszystkie warstwy są ze sobą połączone i substytut jest gotowy do wykorzystania. Omawiana produkcja wymaga dużo manualnej pracy, co redukuje wydajność metody.

Instytut naukowy IGB wraz z przedsiębiorstwem Fraunhofer-Gesellschaft wspólnie opracowują pełną automatyzację produkcji substytutów skóry. Niedawno naukowcy zaprezentowali prezentację komputerową urządzeń, które będą zdolne do przeprowadzenia tego procesu.

Realizacja projektu potrwa zapewne jeszcze długo, gdyż istnieją pewne obawy w stosunku do:

  • jakości wytwarzanych substytutów skóry,
  • zautomatyzowanych procesów enzymatycznych,
  • sterylności.

Miejmy nadzieję, że w pełni zautomatyzowany proces ruszy już niebawem.


Czytano: 5862
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum