Informacje

Młodzi już nie garną się do biznesu Młodzi już nie garną się do biznesu Hot

W 2011 odnotowano tak małą liczbę przedsiębiorstw tworzonych przez osoby poniżej 30 roku życia jakiej nie było nigdy wcześniej.

Tylko 27,5 proc. firm powstałych w 2011 r., a funkcjonujących przez cały rok 2012 założonych było przez młodych Polaków – wynika z badań GUS. To niepokojące dane spoglądając na rok 2010. Wówczas aż 36,4 proc. firm należało do osób 30-letnich i młodszych. We wcześniejszych latach odsetek ten ocierał się nawet o 40 proc.

Jak ocenia Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu ŁódzkiegoPrzyczyn tego spadku jest wiele, ale generalnie zakończyła się fala ekspansji młodych ludzi w biznesie. Jej powodem może być coraz większa świadomość młodych, że praca na własny rachunek wiąże się z dużymi wyrzeczeniami. Zdają sobie sprawę, iż własny biznes generuje mniejsze zarobki niż praca na etacie. Ponadto odstrasza ich myśl o pracy na okrągło, nierzadko bez urlopu.

Kurczący się odsetek firm tworzonych przez młodych związany jest także z demografią, bo na rynek pracy trafia z roku na rok coraz mniej absolwentów różnego typu szkół. Równocześnie coraz więcej starszych osób wypychanych jest na samozatrudnienie. Rośnie więc ich udział w tworzeniu biznesu – wyjaśnia Kryńska.

Spostrzeżenia eksperta pokrywają się z tymi z GUS. Wynika z nich, że o ile w 2010 roku spośród wszystkich firm, te należące do osób w wieku 50-59 lat stanowiło 8,9 proc. to już w 2011 odsetek ten wzrósł do 12,2 proc.

Kim są nowi przedsiębiorcy? To najczęściej Polacy z wykształceniem wyższym i pomaturalnym (42,2 proc.) oraz średnim (39 proc.). Wynik jest konsekwencją boomu edukacyjnego jaki towarzyszy nam od kilkunastu lat. Na jego fali studia podejmuje ponad 40 proc. uczniów z danego rocznika.

Warto wspomnieć, że zdecydowanie częściej niż kobiety działalność gospodarczą podejmują mężczyźni. To do panów należy blisko 63 proc. firm utworzonych w 2011 r. – Przewaga mężczyzn jest zrozumiała. Kobiety są, ze względów kulturowych, obarczone licznymi obowiązkami domowymi i choć często są lepiej wykształcone, nie mają czasu na tworzenie własnego biznesu. Głównie na nie spada na przykład opieka nad dziećmi – wyjaśnia Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank.

Należy również zaznaczyć, że dla ponad połowy nowych przedsiębiorców własna firma była pierwszym miejscem pracy albo takim, które pozwoliło im wyrwać się z bezrobocia. Po prostu sami stworzyli sobie stanowiska gdy armia bezrobotnych liczyła blisko 2 mln osób.

A jak sytuacja wygląda w branży kosmetycznej? Wydaje się wam, że właścicielami coraz mniejszej ilości salonów są młode pasjonatki zdrowia i urody, ale za to przybywa gabinetów otwieranych przez doświadczonych ekspertów kosmetologii?

Źródło: gazetaprawna.pl


Czytano: 1822
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum