Informacje

Otwieramy gabinet kosmetyczny cz. 2 – remont Otwieramy gabinet kosmetyczny cz. 2 – remont Hot

Kontynuujemy nasz cykl artykułów dla osób planujących otworzyć własny gabinet kosmetyczny.

Jesteśmy na etapie, kiedy rozplanowaliśmy pomieszczenia w naszym salonie (czytaj cześć 1), teraz przyszedł czas na ich remont. I od razu pierwsza uwaga, w czasie odświeżenia lokalu należy bardzo uważnie dobierać materiały, które będą podczas niego użyte. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Jaka powinna być odpowiednia podłoga w gabinecie kosmetycznym?

Przepisy sanepidu nie określają jednoznacznie rodzaju podłogi do gabinetu kosmetycznego. Najlepszym wyborem ze względów bezpieczeństwa i przepisów bhp będzie inwestycja w materiały łatwo zmywalne, odporne na działanie środków czyszczących chemicznie i ścieranie oraz antypoślizgowe. Może to być zaimpregnowane drewno, wysokiej jakości panele podłogowe, wykładzina gumolitowa, lecz według mnie najbardziej praktycznym wyborem będą kafelki o chropowatej antypoślizgowej powierzchni.

Na jaką wysokość musi być zrobiona powierzchnia łatwo zmywalna przy umywalce?

Ściany przy umywalkach i zlewach w pomieszczeniach, w których są świadczone usługi, muszą być pokryte do wysokości co najmniej 1,6 m nienasiąkliwym materiałem, łatwo zmywalnym i odpornym na działanie wilgoci oraz środków chemicznych.

Sporo osób nie chce dzisiaj kłaść na ścianach koło umywalki kafelków ponieważ nie zawsze pasują do wystroju naszego gabinetu. Nic straconego, w takiej sytuacji z czystym sumieniem możemy pomalować ściany łatwo zmywalną farbą, może być ona kauczukowa, najlepiej z atestem. Na tym nie koniec, ponieważ mamy całą rzeszę innych materiałów zastępczych jak plastikowe panele ścienne, płyty z pcv, pleksi oraz szkła. Jeśli mamy ochotę ocieplić nieco klimat naszego SPA możemy postawić na zaimpregnowane i odporne na wilgoć drewno.

Jakie są warunki zamontowania prysznica w gabinecie kosmetycznym?

W rozporządzeniu czytamy: "W salonach kosmetycznych, w których stosuje się preparaty kosmetyczne powodujące zewnętrzne zanieczyszczenie ciała, należy wydzielić łazienkę wyposażoną w natrysk, miskę ustępową oraz umywalkę, dostępną bezpośrednio z gabinetu, w którym są świadczone usługi". 

Aby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami w salonach, w których wykonywane są zabiegi na ciało, bezpośrednio w gabinecie zabiegowym musi być zamontowany prysznic w połączeniu z muszlą toaletową i umywalką. Niekiedy jest to wręcz niewykonalne aby w taki zmyślny sposób połączyć toaletę bezpośrednio z gabinetem zabiegowym, a montaż samego prysznica jest niezgodny z przepisami. 

I co w tym przypadku? Musimy całkowicie zrezygnować z wykonywania zabiegów na ciało? Niekoniecznie. Wystarczy, że zamontujemy samą kabinę prysznicową bezpośrednio w gabinecie. Jest to o wiele łatwiejsze do zrobienia niż konieczność łączenia jej z całą toaletą. W momencie kontroli z sanepidu należy wówczas uargumentować zamontowanie kabiny faktem, iż nie służy ona do zmywania różnego rodzaju masek i peelingów z ciała klientki podczas zabiegu lecz jest on przeznaczony wyłącznie do ewentualnego indywidualnego przygotowania się klientki do masażu lub zabiegu na ciało.

Na jakiej wysokości i w którym miejscu musi być zamontowany kran, z którego brana jest woda do sprzątania gabinetu?

Pomieszczenie lub miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości należy wyposażyć w zamontowany na wysokości 0,5 m od podłogi zlew, z tym że w salonach, w których znajdują się nie więcej niż trzy stanowiska, dopuszcza się wydzielenie miejsca wyposażonego w zawór ze złączką do węża oraz wpust podłogowy z syfonem.

Czy każdy gabinet musi posiadać klimatyzację?

W pomieszczeniu solarium, masaży mokrych oraz w pomieszczeniach, w których znajdują się natryski i łaźnie parowe, należy zainstalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, podciśnieniowa. Według rozporządzenie ministra infrastruktury budynek i pomieszczenia powinny mieć zapewnioną wentylację lub klimatyzację, stosownie do ich przeznaczenia.

Po kolejnej dawce wiedzy czas na małą przerwę. Kolejny artykuł cyklu już wkrótce, a w nim garść wiedzy na temat wyposażenia salonu kosmetycznego. Jesteście ciekawi? Pewnie, że tak więc uzbrójcie się w odrobinę cierpliwości.


Czytano: 15571
Ilość publikacji: 12
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: Dyplomowany kosmetolog, absolwentka KWSPZ w Krakowie, nauczyciel zawodu w studium policealnym, wieloletni praktyk, doradca merytoryczny magazynu kosmetologia.com.pl


POLECAMY
więcej artykułów autora Dorota Szubska
POLECAMY
więcej artykułów z tej kategorii


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum