Informacje

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę 2014 Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę 2014 Hot

Obchodzony 29 października Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Szacuje się, że na te dolegliwości choruje ponad milion Polaków. Codzienne życie pacjentów potrafi być bardzo uciążliwe. Dyskryminacji, wynikającej z braku wiedzy, przeciwdziała program „Derma Friendly – W trosce o skórę”.

Łuszczyca dotyka od 2 do 3% populacji, co oznacza, że może dotyczyć ponad 1 miliona Polaków. Jest to ciężka zapalna choroba autoimmunologiczna, która objawia się powstawaniem zmian skórnych w postaci grudek pokrywających się srebrną łuską. Zmiany łuszczycowe bolą i swędzą, a w najcięższych przypadkach mogą zajmować całą powierzchnię skóry. Kilka tysięcy osób w naszym kraju cierpi na jej ciężką postać, praktycznie uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. U części pacjentów dochodzi również do zajęcia stawów (łuszczycowe zapalenie stawów), co może prowadzić do niepełnosprawności.

Krzywdzące stereotypy

Mimo że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, w świadomości społecznej jest błędnie postrzegana jako choroba zakaźna. Prowadzi to do wykluczenia społecznego chorych, we wszystkich aspektach życia, zarówno zawodowego, jak i społecznego. Pacjenci mają utrudniony dostęp do usług publicznie dostępnych, takich jak basen, kosmetyczka czy fryzjeri. Towarzyszący życiu codziennemu stres może prowadzić do nawrotu i zaostrzenia choroby. Dlatego tak istotna jest aktywizacja społecznej świadomości na temat łuszczycy i wsparcie dla chorych. Jest to tym bardziej ważne, bo środowisko osób chorych znajduje się w ciężkiej sytuacji, ze względu na utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii.

Reakcja WHO

Wagę problemu dostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia, która podczas 67. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie 26 maja 2014 r., przyjęła Rezolucję, w której zachęca Państwa Członkowskie do podnoszenia stanu wiedzy o łuszczycy i zwalczania stygmatyzacji osób chorych, w szczególności podczas Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę. W tym czasie, na całym świecie, także w naszym kraju, stowarzyszenia pacjentów organizują konferencje naukowe i warsztaty, podczas których pacjenci integrują się, wymieniają wiedzą i doświadczeniami oraz starają zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na problem łuszczycy.

Derma Friendly przełamuje stereotypy

W szczególności podniesieniu świadomości na temat łuszczycy służy projekt „Derma Friendly – W trosce o skórę” realizowany w Polsce od połowy 2013 r.. Powstał on w efekcie partnerskiej współpracy: Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz firmy Abbvie Polska. Organizowane w całej Polsce bezpłatne szkolenia dermatologiczne, skierowane do pracowników salonów pielęgnacji urody, pozwalają zdobyć wiedzę o chorobach dermatologicznych, a także o tym, jak rozmawiać z klientem dotkniętym problemami skórnymi. Poprzez szeroką edukację Derma Friendly walczy ze stereotypami oraz przyczynia się do poprawy dostępu do usług pielęgnacji urody dla pacjentów zmagających się m. in. z łuszczycą, AZS czy łojotokowym zapaleniem skóry. Patronat medialny nad Programem objęło już pięć branżowych portali internetowych: Kosmetologia.com.pl, Polska Kosmetologia i Kosmetyka (pkik24.pl), Fryzjerzy.com, eKosmetyczki.pl oraz Wyczesany LOOK (wloo.pl).

Działa już blisko 250 przyjaznych salonów

Dotychczas w szkoleniach udział wzięło już 430 specjalistów z blisko 250 salonów urody z całej Polski! Salony odnaleźć można dzięki mapie i wyszukiwarce na stronie www.dermafriendly.pl. W serwisie znalazły się informacje o chorobach, porady psychologa, adresy poradni dermatologicznych i stowarzyszeń pacjentów. Można tam znaleźć wszystkie informacje na temat aktualnych miejsc i terminów szkoleń. 

Jesienią 2014 roku organizowany jest kolejny cykl bezpłatnych szkoleń. Zapraszamy do włączania się do Programu. Bo warto być Derma Friendly!


Czytano: 15650
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum