Informacje

Tajemnica glinki zielonej rozwiązana Tajemnica glinki zielonej rozwiązana Hot

Jony żelaza zawarte w glince o właściwościach antybakteryjnych, wraz z generowanymi przez nie silnie reaktywnymi rodnikami hydroksylowymi, są najprawdopodobniej głównym, choć pewnie nie jedynym czynnikiem, który odpowiedzialny jest za biobójcze cechy naturalnej glinki - informuje "Environmental Science & Technology".

Niektóre choroby łatwiej wyleczyć naturalnymi produktami niż nowoczesnymi lekami. Przykładem tego typu sytuacji jest coraz powszechniej pojawiająca się w krajach kontynentu afrykańskiego choroba nazywana wrzodem Buruli. Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem trudno gojących się ran na powierzchni skóry.

Jakiś czas temu okazało się, że rozprowadzanie po powierzchni ran glinki należącej do grupy francuskich iłów zielonych ułatwia gojenie się otwartych owrzodzeń skóry.

Fakt ten zaciekawił naukowców z Arizona State University (USA), którzy rozpoczęli intensywne badania, by wyjaśnić właściwości glinki.

W trakcie analiz okazało się, że nie każda glinka należąca do francuskich iłów zielonych jest silnie antybakteryjna.

Naukowcy rozpoczęli systematyczne badania wpływu glinek na drobnoustroje z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury analitycznej, w tym rentgenowskiego spektroskopu (XRF) oraz spektrometru masowego z indukcyjnie sprzężonym palnikiem plazmowym (ICPMS).

W skrócie, badania polegały na hodowli bakterii coli (Escherichia coli) w reaktorze, gdzie umieszczano różnego typu glinki. Po określonym czasie naukowcy analizowali skład chemiczny glinek oraz badali zmiany zachodzące w komórkach drobnoustrojów.

Okazało się, że podczas hodowli bakterii w obecności glinki o silnie antybakteryjnych właściwościach, wewnątrz komórek bakterii odnotowano przeszło ośmiokrotnie wyższe stężenie jonów żelaza w porównaniu do próbki kontrolnej. Kontrolą eksperymentu była hodowla bakterii Escherichia coliprzeprowadzona w reaktorze z dodatkiem glinki, która nie posiadała cech antybakteryjnych.

Według naukowców, za biobójcze właściwości glinki odpowiadają bezpośrednio jony żelaza uwalniane z nieorganicznego podłoża, które, przenikając do wnętrza komórek, inicjują reakcję utleniania i w ten sposób generują liczne rodniki hydroksylowe, które zabijają komórkę bakterii "od środka".

Naukowcy uważają, że podobny mechanizm może odpowiadać za antybakteryjne cechy wielu nowoczesnych nanomateriałów, które coraz powszechniej stosowane są do eliminacji drobnoustrojów.

Jest to bardzo ważne odkrycie, które może w przyszłości przydać się również w innych dziedzinach życia, gdzie istotne jest utrzymanie pełnej sterylności mikrobiologicznej.

 Źródło:  PAP


Czytano: 6488
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum