Informacje

Blizny na skórze, to coraz mniejszy problem Blizny na skórze, to coraz mniejszy problem Hot

Rzadko kiedy blizny na skórze dodają człowiekowi uroku. Zazwyczaj szpecą, będąc dodatkowo źródłem kompleksów i stresów. Z tego względu w laboratoriach Johns Hopkins University (USA) naukowcy postanowili opracować technologię naprawy skóry w nieco bardziej wyrafinowany i nowoczesny sposób, w porównaniu do chirurgicznego skalpela.

Polimeryzujący w zielonym świetle półsyntetyczny materiał kompozytowy pozwala na wypełnienie tkanek półpłynnym implantem, który po oświetleniu tworzy trójwymiarową przestrzenną strukturę podtrzymującą wzrastające na niej tkanki. Materiał ten może w przyszłości być używany do rekonstrukcji oszpeconych bliznami twarzy czy innych części ciała - informuje „Science Translational Medicine”.

W trakcie prac badawczych naukowcy odkryli, że do maskowania i wygładzania nawet największych blizn i skórnych bruzd doskonale nadaje się mieszanina glikolu polietylenowego (PEG) oraz kwasu hialuronowego (HA). Kwas hialuronowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji skóry. Duża zawartość kwasu hialuronowego w skórze powoduje, iż goi się ona bez bliznowacenia. Dla stabilizacji układu dodano również katalizator - inicjator reakcji polimeryzacji PEG, prowadzącej do usieciowania polimeru i unieruchomienia HA.

Reakcja ta indukowana jest zielonym światłem diodowych lamp. W konsekwencji cały proces prowadzi do powstania trójwymiarowego materiału, który stanowi rusztowanie dla wzrastających komórek tkanki skórnej.

Nowo odkryta procedura wygładzania blizn jest dość prosta. Pod skórę, w miejscu które chcemy upiększyć należy wprowadzić roztwór kwasu hialuronowego i glikolu polietylenowego wraz z katalizatorem. Ilość substancji powinna być tak duża, by wygładziła oszpecające skórne bruzdy. Następnie, by proces był trwały, należy to miejsce oświetlić specjalnie skonstruowaną lampą diodową, która emituje przenikające przez górne warstwy skóry światło o zielonym kolorze. Aktywowany światłem katalizator powoduje, że cząsteczki PEG łączą się, tworząc polimerową sieć o rozbudowanej trójwymiarowej strukturze, wewnątrz której zamknięte są molekuły kwasu hialuronowego.

Według autorów odkrycia, testy na zwierzętach wykazały, że komórki skóry doskonale czują się wewnątrz polimerowego rusztowania, i chętnie przerastają półsyntetyczny implant. Dodatkowo, ważną cechą nowego rozwiązania jest fakt, że polimerowy materiał można łatwo usunąć z organizmu (po skutecznej regeneracji tkanki), poprzez wprowadzenie enzymów, które samoczynnie przeprowadzą reakcję rozkładu polimerowego rusztowania.

Choć wyniki badań są bardzo obiecujące, naukowcy przestrzegają przed pochopnym, a co ważniejsze na własną rękę (!) wdrażaniem nowej techniki upiększania skóry. Dalsze badania i modyfikacje - według autorów odkrycia - pozwolą między innymi na eliminację jakichkolwiek efektów ubocznych nowo opracowanej metody wyrównywania zewnętrznych warstw skóry (np. obserwowanego od czasu do czasu lekkiego zapalenia skóry).

Źródło: PAP


Czytano: 5216
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum