Informacje

Nadmiar witaminy E może niekorzystnie wpływać na kości Nadmiar witaminy E może niekorzystnie wpływać na kości Hot

Duże dawki witaminy E przyjmowanej wraz z suplementami diety mogą pobudzać proces niszczenia kości – sugerują japońskie badania na myszach, o których informuje pismo "Nature Medicine".

 Korzystny wpływ niektórych związków, w tym witaminy D, na masę kostną jest dobrze poznany. Znacznie mniej wiadomo natomiast o roli innej witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach, tj. witaminie E. Wynika to z faktu, że przeprowadzono znacznie mniej badań na ten temat, a na dodatek ich wyniki były sprzeczne.

Niektóre wcześniejsze doniesienia sugerowały, że przyjmowanie witaminy E może pozytywnie wpływać na kości, co wiązano z jej własnościami przeciwutleniającymi.Na przykład w pracy z 2010 r. dotyczącej szczurów wykazano, że witamina E może pobudzać odbudowę tkanki kostnej i mogłaby być stosowana w tym celu u starszych osób narażonych na osteoporozę i złamania.

Aby to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Keio w Tokio przeprowadzili doświadczenia na myszach z niedoborami witaminy E oraz ich rówieśniczkach, które karmiono dietą z dodatkiem tego związku.

Okazało się, że gęstość tkanki kostnej poprawiła się u gryzoni z niedoborami witaminy, natomiast u tych, którym podawano ją w dużych dawkach – zmniejszała się.

Zdaniem autorów pracy, jeśli podobna zależność zostanie potwierdzona u ludzi, to będzie oznaczać, że stosowanie preparatów z witaminą E może zwiększać ryzyko złamań.

Jak przypominają badacze, tkanka kostna ciągle podlega zmianom i przebudowie, nawet w dorosłym organizmie. Jej gęstość i masa zależy od równowagi między procesami odbudowy, którymi kierują komórki zwane osteoklastami oraz procesami jej niszczenia, za które odpowiadają tzw. komórki kościogubne (osteoklasty).

Naukowcy japońscy zaobserwowali, że witamina może sprzyjać powstawaniu osteoklastów, co w rezultacie powoduje, że proces destrukcji kości przeważa nad jej odbudową.

Dr Helen Macdonald, która bada wpływ składników pokarmowych na zdrowie kości na Uniwersytecie w Aberdeen (Wielka Brytania) podkreśliła w rozmowie z BBC, że wraz z dietą dostarczamy sobie stosunkowo niewielkie ilości witaminy E. Jest ona obecna w olejach roślinnych, zielonych warzywach, jak brokuły czy szpinak oraz w migdałach i orzechach.

Problemem może być jednak zażywanie suplementów, które ją zawierają - oceniła badaczka. Według niej suplementy z witaminą E zawierają ją w znacznie wyższych dawkach niż składniki diety.

„Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że zażywanie suplementów nie daje nic dobrego, a wręcz może szkodzić” – skomentowała dr Macdonald.

Przypomniała też, że część badań, w tym jej własne, wykazała, iż nadmiar witaminy E może mieć negatywny wpływ na kości. Miejcie świadomość, że jak we wszystkim umiar w przyjmowaniu suplementów z witaminą E jest wskazany.

Źródło: PAP


Czytano: 5574
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum