Informacje

Wapń i witamina D mogą chronić przed czerniakiem Wapń i witamina D mogą chronić przed czerniakiem Hot

Przyjmowanie wapnia w połączeniu z witaminą D może w przypadku niektórych kobiet przyczynić się do zredukowania ryzyka czerniaka o połowę - wynika z badań opublikowanych na łamach "Journal of Clinical Oncology".

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanford wykorzystali w swojej analizie dane z zakrojonych na szeroką skalę badań klinicznych Women's Health Initiative, w których brało udział 36 tys. kobiet w wieku od 50 do 79 lat.

Naukowcy skoncentrowali się na grupie pań z historią nieczerniakowego nowotworu skóry (jak rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy), u których ryzyko rozwoju groźnej dla życia formy raka było wyższe.

Okazało się, że u kobiet z badanej grupy, które przyjmowały codziennie suplementy zawierające 1000 mg wapnia i stosunkowo niską dawkę witaminy D (400 jednostek), ryzyko czerniaka było o 57 proc. niższe w porównaniu z grupą kontrolną. Jak jednak zauważa autorka badań dr Jean Tang, tandem suplementów nie dawał podobnych rezultatów wśród kobiet, które wcześniej nie chorowały na nowotwory nieczerniakowe.

Choć mężczyźni nie byli reprezentowani w badaniach, naukowcy podejrzewają, że w ich przypadku efekty suplementów powinny być analogiczne. Wcześniejsze badania dr Tang wykazały bowiem, że poziom witaminy D we krwi miał związek z ryzykiem raka skóry u starszych mężczyzn.

Witamina D i wapń odpowiadają m.in. za kształtowanie się i gęstość kości, a także kontrolują szybkość, z jaką przebiegają procesy replikacji komórek, co ma istotne znaczenie w przypadku rozwoju nowotworów. Raporty wielu jednostek naukowo-badawczych wskazują, że witamina D ma wpływ na zmniejszenie ryzyka m.in. raka piersi, jelita grubego i prostaty.

Źródło PAP


Czytano: 5579
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum