Informacje

Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków Hot

W tym roku, między 4 a 10 kwietnia, po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Tydzień Alergii. Ogłosiła go Światowa Organizacja Alergii (WAO - World Allergy Organization), zrzeszająca lekarzy alergologów z ponad 100 krajów.

Alergie to choroby przewlekłe, które znacznie obniżają jakość życia oraz budżet ochrony zdrowia. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie życia. Badania epidemiologiczne wskazują, że występowanie alergii wzrasta zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Jak informuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA), do chorób alergicznych należą: astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk angioneurotyczny, anafilaksja, alergia na leki i pokarmy. Alergie dotyczą całej populacji: na alergię chorują osoby w każdym wieku, bardzo często dzieci i młodzież.

Według danych WAO, około 30-40 proc. populacji świata cierpi z powodu alergii. Ponad 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Organizacja szacuje, że 250 tys. osób umiera każdego roku z powodu astmy. Rosną też koszty leczenia chorób alergicznych. Np. w USA w 2007 roku bezpośrednie koszty walki z alergią wyniosły ponad 40 mld dol.

Ta sytuacja dotyczy też Polski. W programie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce" (ECAP) przeprowadzonym na 22,5 tys. respondentów z 8 największych miast Polski oraz regionu rolniczego Zamojszczyzny wykazano, że u prawie co drugiego Polaka można stwierdzić dodatnie testy skórne z powszechnymi alergenami powietrzno-pochodnymi.

Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków i są to: katar alergiczny u ponad 20 proc., objawy astmy u prawie 12 proc., cechy atopowego zapalenia skóry u około 7-9 proc., inne schorzenia alergiczne u następnych kilku procent na terenie wielkich miast oraz znacznie rzadziej w czystym ekologicznie, choć pełnym alergenów, środowisku wiejskim.

W porównanie z innymi regionami Europy Polska należy do najbardziej dotkniętych tym problemem zdrowotnym krajów (obok Wlk. Brytanii i Niemiec). Analiza danych z ostatnich 20 lat wskazuje, że utrzymuje się się wzrost zachorowań na alergię. Zdaniem ekspertów, nie ma dużych szans, by w najbliższej przyszłości zmniejszyło się występowanie chorób uczuleniowych w naszym kraju.

Źródło: Rynek Zdrowia


Czytano: 6370
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum