Informacje

Pół wieku temu odkryto koenzym Q10 Pół wieku temu odkryto koenzym Q10 Hot

Koenzym Q10 - tajemniczy żółty związek wyizolowano po raz pierwszy z przestrzeni komórkowej serca wołu w roku 1957 roku w Laboratorium Badań Enzymatycznych Uniwersytetu w Wisconsin.


Rok później inna grupa naukowców kierowana przez prof. Karla Folkersa z laboratoriów firmy Merck wyizolowała go ponownie i opisała jego budowę chemiczną. Nazwano go koenzymem Q10; używa się też nazwy ubichinon lub ubidekarenon. Badania pokazały, że jest to substancja odżywcza znajdująca się w każdej komórce naszego ciała, niezbędna do produkcji energii, której niedobór lub brak prowadzi do różnych chorób, na przykład układu krążenia i przedwczesnej starości.

35 lat temu w Japonii - jak informuje dr Ewa Sawicka z Katedry i Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, która specjalizuje się w badaniach nad mechanizmami działania koenzymu Q10 - podjęto po raz pierwszy próbę zastosowania go w diecie. W 1974 roku opracowano tam metody umożliwiające syntezę dużych ilości koenzymu, co pozwoliło na rozpoczęcie badań klinicznych na dużych grupach chorych. Wyniki były bardzo obiecujące. W 1992 roku sprzedaż preparatu w Japonii osiągnęła taki poziom, że stał się on jednym z dziesięciu najczęściej stosowanych związków biochemicznych w tym kraju.

Szeroko zakrojone badania prowadzone w wielu krajach potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność koenzymu Q10. Obecnie spożywa go w celach profilaktycznych 10 mln Japończyków. Dużym uznaniem cieszy się także w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej.

Koenzym Q10 jest syntetyzowany w każdej komórce organizmu. Powstaje z tyrozyny i kwasów tłuszczowych. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed toksycznymi skutkami działania wolnych rodników tlenowych. Jego niedobór

może być przyczyną wielu chorób, zwłaszcza tych narządów, które dla swojej czynności wymagają dużej ilości energii. Dlatego podaje się go najczęściej m.in. przy niewydolności krążenia, w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym, chorobach przyzębia, cukrzycy i otyłości, w chorobie Alzheimera i Parkinsona. Jest lekiem uzupełniającym w niektórych nowotworach i chorobach zakaźnych, w chorobach mięśni i w miażdżycy.

Od wielu lat koenzym Q10 stosowany jest także w z powodzeniem w kosmetologii, m.in. jako składnik antyalergicznych kremów przeciwzmarszczkowych.

źródło: PAP

Czytano: 7286
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum