Informacje

Liczba komórek tłuszczowych nie zmienia się w dorosłym życiu Liczba komórek tłuszczowych nie zmienia się w dorosłym życiu Hot

Różnica w ilości komórek tłuszczowych ludzi szczupłych i otyłych kształtuje się w dzieciństwie i pozostaje niezmienna w dorosłym życiu. Naukowcy ze Szwecji opublikowali na łamach pisma "Nature" pracę, która dowodzi, że liczba komórek tłuszczowych czyli adipocytów w naszym ciele jest stała przez cały okres naszej dorosłości.

 

 

Kirsty Spalding wraz z zespołem z Karolinska Institute w Sztokholmie analizowała próbki tłuszczu pobranego podczas liposukcji i operacji brzusznych od szczupłych i otyłych ochotników. Naukowcy wykazali, że liczba komórek tłuszczowych nie zmienia się nawet u ludzi, którzy byli bardzo otyli i zrzucili znaczącą liczbę kilogramów.

Zdaniem autorów pracy oznacza to, że stopień otyłości jest uwarunkowany przez liczbę i wielkość adipocytów, które mogą rosnąć lub kurczyć się w zależności od ilości tłuszczu z pożywienia, którą gromadzą.

- Pomimo że całkowita liczba komórek tłuszczowych u dorosłych ludzi pozostaje niezmienna, populacja adipocytów podlega cały czas dynamicznym przemianom, komórki umierają, a ich miejsce zajmują nowopowstałe - tłumaczą badacze.

Naukowcy badali poziom radioaktywnych izotopów w komórkach tłuszczowych osób żyjących w okresie prób nuklearnych przeprowadzanych podczas zimnej wojny w latach 1955 - 1963. Adipocyty które powstały przed testami mimo wszystko zawierały materiał radioaktywny, co sugeruje że populacja jest wzbogacana o nowe komórki. Badacze określili, że każdego roku "wymianie" ulega około 10 proc. adipocytów.

Zdaniem autorów pracy fakt, że komórki tłuszczowe przez całe nasze dorosłe życie umierają i są "wymieniane na nowe" otwiera możliwości opracowania terapii przeciw otyłości.

 

źródło: PAP

Czytano: 7646
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum