Informacje

Blokowanie enzymu w mózgu sposobem na odchudzanie Blokowanie enzymu w mózgu sposobem na odchudzanie Hot

Zablokowanie jednego enzymu w mózgu osłabia apetyt i pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów - wskazują badania na myszach, o których informuje pismo "Cell Metabolism".

Dodatkową korzyścią tej metody jest poprawa metabolizmu glukozy, który często szwankuje u osób otyłych, podkreślają autorzy pracy - naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke'a.

Epidemia otyłości zatacza w ostatnich latach coraz szersze kręgi na całym świecie. W niektórych krajach, zwłaszcza dobrze rozwiniętych, jak USA, otyłość lub nadwagę stwierdza się u 60 proc. populacji.

W tych rejonach świata otyłość i związane z nią problemy zdrowotne, jak choroby serca i cukrzyca typu II, mogą się stać już niedługo ważniejszą przyczyną śmiertelności ludzi niż palenie papierosów.

Dlatego wiele zespołów badawczych intensywnie poszukuje nowych metod walki ze zbędnymi kilogramami. W tym celu naukowcy próbują rozszyfrować - krok po kroku - procesy pobudzania i hamowania apetytu. Liczą, że dzięki temu uda się znaleźć więcej potencjalnych leków, które pomogłyby kontrolować masę ciała i obniżyły ryzyko chorób wynikających z otyłości.

Wiadomo, że centralną strukturą mózgu, odpowiedzialną za kontrolę apetytu i masy ciała jest podwzgórze. Odbiera ono sygnały od hormonów wydzielanych przez inne tkanki, np. pobudzającej apetyt leptyny produkowanej przez tkankę tłuszczową czy hamującej pobieranie pokarmu greliny produkowanej w żołądku.

Naukowcy z Uniwersytetu Duke'a odkryli teraz, że grelina działa na neurony podwzgórza za pośrednictwem enzymu o skrótowej nazwie CaMKK2.

Zablokowanie CaMKK2 w mózgu myszy przy pomocy specjalnego inhibitora, spowodowało, że ciągu kolejnych dni gryzonie jadły zdecydowanie mniej niż myszy nie poddane terapii i traciły na wadze.

Dalsze doświadczenia przeprowadzono na szczepie myszy, który nie produkuje CaMKK2. U tych gryzoni, inhibitor enzymu nie wpływał na zmiany w odżywianiu się i na chudnięcie.

Co więcej, zwykłe myszy hodowane przez 30 tygodni na wysokotłuszczowej diecie zaczynały chorować na cukrzycę typu II - ich organizm nie reagował prawidłowo na insulinę i nie radził sobie ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Natomiast myszy, które nie produkują CaMKK2 były zdrowe, niezależnie od rodzaju pokarmów, które im serwowano. Najwyraźniej były chronione przed metabolicznymi zmianami wywoływanymi przez tłustą dietę, podkreślają autorzy pracy.

Badacze zaobserwowali też, że blokowanie CaMKK2 w mózgu zapobiegało odkładaniu się tkanki tłuszczowej w wątrobie i mięśniach szkieletowych, co jest typowe dla osób otyłych i chorych na cukrzycę.

Ich zdaniem, wyniki te dowodzą, że CaMKK2 pełni istotną rolę w kontroli apetytu.

Naukowcy liczą, że ich odkrycie pomoże opracować nowe leki, które pomogą w hamowaniu apetytu, odchudzaniu się i w regulacji metabolizmu glukozy.

 

źródło: PAP

Czytano: 9239
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum