Informacje

Internet, alkohol i brak snu wrogami szczupłej sylwetki Internet, alkohol i brak snu wrogami szczupłej sylwetki Hot

Dziewczęta i młode kobiety, które spędzają dużo czasu w internecie, za mało śpią lub regularnie piją alkohol są bardziej narażone na tycie niż ich rówieśniczki - informuje pismo "Journal of Pediatrics".

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie doszli do takich wniosków po przebadaniu ponad 5 tys. dziewcząt i młodych kobiet w wieku 14-21 lat. Zebrano dane na temat liczby godzin spędzanych przez nie tygodniowo w internecie w czasie wolnym, godzin przesypianych w nocy oraz ilości alkoholu wypijanego tygodniowo. Badania prowadzono przez rok.

Okazało się, że im więcej czasu wolnego badane spędzały w internecie, tym bardziej tyły w ciągu roku, co oceniono na podstawie zmian wskaźnika masy ciała (BMI). Dotyczyło to zwłaszcza dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Podobną zależność zaobserwowano w przypadku niedoborów snu i spożycia alkoholu. Dziewczyny i młode kobiety, które spały pięć godzin lub mniej miały większą tendencję do tycia niż te, które spały standardowe osiem godzin. Regularne picie dwóch lub większej liczby napojów z alkoholem (np. dwóch kieliszków wina, czy dwóch małych piw) w tygodniu również zwiększało ryzyko przytycia.

Zdaniem autorów pracy, obserwacje te potwierdzają dotychczasowy pogląd, że każdy z tych trzech nawyków może przyczyniać się do przybierania na wadze.

Wprawdzie wpływ każdego z nich w ciągu roku był dość mały. Na przykład 19-latka o przeciętnym wzroście i masie ciała przytyłaby w ten sposób ok. 1,8 kg rocznie. Jednak, z czasem zbędne kilogramy mogą się sumować i w efekcie prowadzić do znacznego przybierania ma wadze - tłumaczy prowadząca badania dr Catherine S. Berkey.

Spędzanie wielu godzin w internecie może przyczyniać się do tycia dlatego, że zabiera czas, który można by przeznaczyć na aktywność fizyczną, uważają naukowcy. Niedobory snu, jak wskazują badania, mogą natomiast wpływać na tycie przez to, że powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz metabolizmu. Poza tym, niewyspane osoby mogą być również mniej aktywne fizycznie w ciągu dnia. Z kolei alkohol jest bardzo kaloryczny, ale ludzie rzadko kiedy zwracają uwagę na kalorie pochodzące z napojów i nie uwzględniają ich w planowaniu swojej diety, konkludują autorzy pracy.

 

źródło: PAP

Czytano: 6159
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum