Informacje

Kawa i herbata chronią przed nowotworami skóry Kawa i herbata chronią przed nowotworami skóry Hot

Kofeina powoduje, że uszkodzone przez działanie promieni UV komórki ludzkiej skóry przestają się dzielić i ulegają samozniszczeniu. Dzięki temu mechanizmowi alkaloid ten może chronić nas przed rozwojem nowotworu - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Investigative Dermatology".

Wcześniejsze doświadczenia na zwierzętach wykazały, że kofeina dostarczana w kawie i herbacie skłania uszkodzone przez UV komórki do apoptozy (samozniszczenia), zmniejszając tym samym zachorowania na nowotwory skóry. Zależność ta nie dotyczyła czenika.

Obecne badania naukowców z University of Washington pod kierownictwem Paula Nghiem po raz pierwszy zostały prowadzone na hodowlach ludzkich komórek skóry.

Podczas normalnych podziałów komórek, cykl komórkowy jest kontrolowany pod względem prawidłowości przebiegu w tak zwanych punktach kontrolnych cyklu komórkowego (ang. cell cycle checkpoints). Gdy w którymś z punktów kontrolnych zostaną wykryte uszkodzenie DNA, zostaje zatrzymany cykl komórkowy i przed przejściem do następnego etapu rozpoczyna się faza naprawy uszkodzenia. Często po wykryciu uszkodzenia w punkcie kontrolnym dochodzi do skierowania komórki na szlak apoptozy (śmierci komórki).

Na podstawie badań autorzy odkryli, że kofeina zaburza funkcjonowanie tzw. punktu kontrolnego ATR-Chk1 w cyklu komórkowym. Powoduje to zahamowanie podziałów komórki i jej śmierć.

Bardzo istotne jest, że kofeina hamuje cykl komórkowy i kieruje na szlak apoptozy tylko w komórkach uszkodzonych przez promieniowanie UV, w których niekontrolowane podziały mogłyby spowodować rozwój nowotworu.

Jeżeli kontrolne badania potwierdzą ochronne działanie kofeiny oraz bezpieczeństwo jej stosowania, bardzo możliwe że już niebawem będziemy smarować skórę preparatami ją zawierającymi i w ten sposób chronić się przed szkodliwym działaniem słońca.

Gość wywiadu: Paul Nghiem,
University of Washington School of Medicine
Długość: 1 min 21sec


Czytano: 6063
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum