Informacje

Sposób na świąd Sposób na świąd Hot

Powszechnie wiadomo, że drapanie szybko usuwa nieprzyjemne swędzenie skóry. Czyność ta jednak przyczynia się to do uszkodzenia naskórka, a tym samym może prowadzić do rozwoju infekcji. Problem ten towarzyszy przede wszystkim alergikom i osobom z atopowym zapaleniem skóry. Naukowcy swoim odkryciem dali nadzieję na opracowanie metody skutecznie likwidującej problem świądu.

Okazuje się, że drapanie hamuje aktywność części neuronów rdzenia kręgowego, które odpowiadają za przewodzenie wrażeń zmysłowych do mózgu. Zjawisko to występuje jedynie podczas swędzenia - drapanie z innego powodu nie przynosi podobnych rezultatów.

Jak podają badania neurony szlaku rdzeniowo-wzgórzowego ulegają aktywacji pod wpływem działania substancji drażniących na skórę, a drapanie hamuje aktywność komórek nerwowych tego szlaku. Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis eksperymentalnie wszczepili elektrody do rdzenia kręgowego znieczulonych małp z rodziny makakowatych (Macaca). Następnie w nogi małp wstrzyknięto porcję histaminy (naturalny mediator stanu zapalnego, wydzielona w dużych ilościach do tkanki podskórnej drażni zakończenia nerwowe, powodując świąd i ból). W odpowiedzi na histaminę uaktywniły się neurony drogi rdzeniowo-wzgórzowej, drapanie zaś spowodowało spadek aktywności części z komórek nerwowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że swędzenie i drapanie to wbrew pozorom, zjawiska złożone, angażujące fizjologię i emocje. W przypadku przewlekłego świądu drapanie często nasila nieprzyjemne wrażenia. Dr Glenn Giesler ma jednak nadzieję, że odkrycie Amerykanów pozwoli opracować skuteczne metody oparte np. na stymulacji elektrycznej lub lekach, które pozwolą na usuwanie chronicznego świądu skóry w przebiegu świerzbu, łuszczycy lub egzemy.

Jak się okazuje doskonałym, lecz doraźnym środkiem na świąd, powstały w wyniku ukąszenia owadów jest olejek z drzewa herbacianego oraz cebula.


Czytano: 9218
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum