Informacje

Szczupli dorośli mają pożyteczny tłuszcz Szczupli dorośli mają pożyteczny tłuszcz Hot

Dorośli ludzie mają "dobry", brązowy tłuszcz biorący udział w spalaniu kalorii, o którym do tej pory sądzono że jest obecny jedynie u noworodków i dzieci - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "The New England Journal of Medicine". Ich odkrycie może pomóc w walce z otyłością i leczeniu cukrzycy typu II.

Pomimo że prawie wszyscy chcielibyśmy mieć go trochę mniej, tłuszcz jest bardzo ważny dla prawidłowej kontroli zasobów energii i pomaga regulować temperaturę naszego ciała. Istnieją dwa różne rodzaje tkanki tłuszczowej, które mają odmienne funkcje i pochodzenie. "Zły" biały tłuszcz działa jako magazyn energii, podczas gdy "dobry" tłuszcz brązowy umożliwia spalanie kalorii i generowanie odpowiedniej temperatury ciała.

Dotychczas uważano, że brązowy tłuszcz jest obecny głównie u niemowląt i małych dzieci, a u dorosłych pozostaje go bardzo niewiele. Naukowcy z Centrum Diabetologii Joslina Uniwersytetu Harvarda po raz pierwszy dowiedli, że ten rodzaj tkanki tłuszczowej nie tylko jest obecny u dorosłych, ale jest również aktywny i bierze udział w spalaniu energii.

Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II. Zdaniem autorów badań nowa strategia terapeutyczna mogłaby polegać na stymulacji produkcji brązowej tkanki tłuszczowej, co pozwoliłoby kontrolować masę ciała i jednocześnie poprawić metabolizm glukozy.

"Nasza praca dowiodła, że brązowy tłuszcz jest obecny u dorosłych oraz, że pomiędzy poszczególnymi osobami występują znaczące różnice w jego ilości, a wpływa na to wiele czynników takich jak wiek, poziom glukozy i stopień otyłości" - tłumaczy główny autor badań Aaron Cypess.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki obrazowania tkanek naukowcy wykazali, że "dobry" tłuszcz występuje głownie w okolicach szyi. Autorzy badań odkryli, że młodsi pacjenci mają więcej brązowego tłuszczu oraz, że jego aktywność metaboliczna jest wyższa podczas chłodnych dni, kiedy spala energię na ogrzewanie naszego ciała. Ponadto badacze zaobserwowali, że ilość brązowego tłuszczu jest większa u szczupłych dorosłych o prawidłowym poziomie glukozy we krwi.

Okazało się, że osoby z nadwagą oraz otyłe mają bardzo niewielkie ilości "dobrego" tłuszczu, podobnie pacjenci przyjmujący leki z grupy beta-blokerów i osoby starsze (powyżej 64 lat); u tych osób brązowa tkanka tłuszczowa nie była aktywna. Zdaniem autorów ich odkrycie dowodzi roli brązowego tłuszczu w regulacji metabolizmu i masy ciała i sugeruje, że wysoki poziom tego rodzaju tkanki tłuszczowej może zabezpieczać nas przed otyłością związaną z wiekiem.

źródło: PAP


Czytano: 6483
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum