Informacje

Kwas mlekowy indukuje śmierć komórki Kwas mlekowy indukuje śmierć komórki Hot

Peeling kwasem mlekowym stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów złuszczających wykazujących działanie złuszczające, przeciwstarzeniowe i nawilżające. Na łamach najnowszego Journal of Dermatological Science naukowcy przedstawili wyniki badań sugerujące, że kwas mlekowy blokuje cykl komórkowy i indukuje programowaną śmierć komórki.

Kwas mlekowy jest alfa-hydroksykwasem (AHA) występującym w naturze w przetworach mlecznych oraz produktach kiszonych. Jego właściwości wykorzystywano nieświadomie już w starożytności stosując mleczne kąpiele i nacierania skóry zsiadłym mlekiem.

Występuje w dwóch formach optycznych L oraz D. Biologiczną aktywność wykazuje tylko forma L kwasu mlekowego stanowiąca składnik skóry i włosów oraz jedną z głównych składowych naturalnego czynnika nawilżającego (NMF).

W niektórych przypadkach peeling kwasem mlekowym może stanowić bardzo korzystną alternatywę dla kwas glikolowego.

Badania wykazały, że kwas mlekowy posiada silniejsze działanie nawilżające oraz przeciwstarzeniowe w stosunku do kwasu glikolowego. Ponadto ze względu na większą cząsteczkę nie penetruje głęboko w skórę i może być stosowany w pielęgnacji domowej w wyższych stężeniach (do 30%).

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Tajwaniewykazały że kwas mlekowy wykazuje właściwości antyproliferacyjne.

Do hodowli in vitro ludzkich keratynocytów wprowadzili kwas mlekowy w stężeniu 7,5 - 17,5 mM

Wyniki doświadczenia wykazały, że dodanie kwasu mlekowego do hodowli powoduje zahamowanie żywotności. Zaobserwowano również obecność komórek apoptotycznych z towarzyszącym zwiększeniem stężenia wolnych rodników tlenowych, wzrostem uwalniania jonów wapnia z komórek i spadkiem potencjału błonowego mitochondriów.

Wykryto również obecność białek świadczących o zatrzymaniu cyklu komórkowego w fazie G1/S i mediatorów apoptozy (endonukleaza G, AIF, cytochrom c).

Wyniki badań sugerują, że popularny w kosmetologii związek, w badaniach in vitro blokuje cykl komórkowy oraz indukuje programowaną śmierć keratynocytów. W wyniku tego wykazuje działanie antyproliferacyjne, które może być podstawą do nowego zastosowania preparatów kwasu mlekowego.


Czytano: 14397
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum