Informacje

Przywracając równowagę między dobrym a złym tłuszczem… Przywracając równowagę między dobrym a złym tłuszczem… Hot

Naukowcy ze Sanford-Burnham odkryli, że białko P62 równoważy metabolizm tkanki tłuszczowej, co czyni go atrakcyjnym celem terapii przeciw otyłości.

W wielu przypadkach, otyłość jest spowodowana czymś więcej niż przejedzeniem i brakiem ruchu. Coś w organizmie nie działa prawidłowo, powodując przechowywanie większej ilości tłuszczu i mniejsze spalanie energii. Ale co to jest? Naukowcy ze Sanford-Burnham  mają nową teorię- białko o nazwie P62.

Według badań zespołu opublikowanych 21 grudnia w Journal of Clinical Investigation, gdy w tkance tłuszczowej brakuje P62 w organizmie równowaga metaboliczna zostaje zaburzona, hamując "dobry" brązowy tłuszcz, a faworyzując "zły" biały tłuszcz. Wyniki te wskazują, że P62 może stać się obiecującym celem nowych terapii, mających na celu ograniczanie otyłości.

„Bez P62 powstaje dużo energii, ale nie dochodzi do spalania tłuszczu, a ciało myśli, że potrzebuje  przechowywania energii"- powiedział dr Jorge Moscat ze Sanford-Burnham. Moscat prowadził badania ze współpracownikami w Helmholtz Zentrum München w Niemczech i z University of Cincinnati.

Zespół Moscata wcześniej stworzył myszy, którym całkowicie brakowało białka P62 w całym ich ciele. W wyniku tego zwierzęta były otyłe. Miały także syndrom metaboliczny. Innymi słowy, w porównaniu z myszami z P62, myszy pozbawione P62 ważyły więcej, zużywały mniej energii, miały cukrzycę, co jest charakterystyczne dla otyłości.

Niektórzy badacze uważają, że tkanka mięśniowa, w której energia jest wydatkowana, kontroluje otyłość. Inni podejrzewają, że wątroba jest tu kluczowym organem, albo że to ośrodek kontroli apetytu, znajdujący się w mózgu jest najbardziej odpowiedzialny za otyłość.

Ale to nie jest tłuszcz sam w sobie. Biały jest typem tłuszczu, o którym myślimy jako o niechcianej tkance tłuszczowej. Z drugiej strony, brązowy tłuszcz jest korzystny, ponieważ spala kalorie. Wielu badaczy uważa obecnie, że brązowy tłuszcz powoduje usterki w organizmie, wywołując otyłość, ale szczegóły procesu są niejasne.

W swoim najnowszym badaniu Moscat i współpracownicy wskazali konkretne tkanki odpowiedzialne za otyłość, gdy brakuje P62. Stworzyli kilka różnych modeli myszy, każdemu z nich brakowało tylko jednego określonego układu narządów, takiego jak na centralny układ nerwowy, wątroby, lub układu mięśniowego. W każdym przypadku, myszy pozostały normalnych wielkości. Nie były otyłe jak myszy pozbawione P62.

Po dalszych badaniach naukowcy stwierdzili, że P62 blokuje działanie enzymu zwanego ERK podczas aktywacji innego enzymu o nazwie p38. Gdy P62 brakuje enzymu p38, brązowy tłuszcz jest mniej aktywny, natomiast ERK jest bardziej aktywny w białym tłuszczu. „W rezultacie P62 jest głównym regulatorem normalnego metabolizmu tłuszczu”- powiedział Moscat.

Według Moscata, odkrycie roli P62 w brązowej tkance tłuszczowej jest zachęcające, ponieważ tkanka tłuszczowa jest bardziej dostępna dla potencjalnych terapii lekowych, niż inne części ciała, np. mózg. "To sprawia, że ​​łatwiej jest myśleć o nowych strategiach kontroli otyłości"- powiedział.

Nowe metody zapobiegania lub leczenia otyłości są potrzebne. Farmakoterapie minimalizujące spożycie żywności mają ograniczoną skuteczność, a także powodują znaczne skutki uboczne.

Źródło: Eurekalert!


Czytano: 6520
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum