Informacje

Regulator starzenia się skóry Regulator starzenia się skóry Hot

Pomimo postępów w medycynie regeneracyjnej, z wiekiem skóra traci swoje właściwości w nieodwracalny sposób. Naukowcy z francuskiego Cancer  and Aging Reserch Institute oraz z Universit é Sophia Antipolis, właśnie określili komórkowe i molekularne mechanizmy związane ze zdrowotnością komórek skóry oraz z jej gojeniem się w podeszłym wieku.

Mechanizmy te, opisane in vivo u myszy angażują cząsteczkę CD98hc, która jest związana z odnową naskórka i może być wskaźnikiem zdolności regeneracyjnych skóry. Wyniki badań opublikowano w Journal of Experimental Medicine.

Naskórek, warstwa składająca się głównie z komórek zwanych keratynocytami, u ludzi w sposób ciągły odnawia się w 21-dniowym cyklu. Komórki te znajdują się na błonie, składającej się z macierzy zewnątrzkomórkowej, która zapewnia połączenie ze skórą właściwą. Naskórek odnawia się poprzez proliferację i różnicowanie komórek, utrzymując równowagę dorosłych tkanek. Bilans ten, znany jako homeostaza, jest niezbędny do poprawnego działania tkanek. Wszystkie zmiany w tym procesie odpowiedzialne są za wszelkie fizyczne następstwa, związane ze starzeniem się skóry: zwiotczeniem, utratą włosów itp.

Zespół francuskich naukowców badał homeostazę i onkogenezę naskórka oraz liczne czynniki komórkowe związane z utrzymaniem tej równowagi. Szczególną uwagę zwrócono na CD98hc, cząsteczkę znana z interakcji z receptorami, które powodują starzenie się skóry. Wraz z wiekiem aktywność transportera CD98hc i receptorów integrynowych (połączonych ze składnikami matrycy dodatkowej komórkowej) zostaje zakłócony. Jednakże do tej pory odpowiedzialny za to mechanizm nie został zidentyfikowany.

W trakcie swoich badań naukowcy wykazali in vivo na myszach, że usunięcie genu CD98hc (kodujący gen transportera CD98hc) zaburza równowagę skóry oraz proces jej gojenia się. Poprzez modyfikację proliferację i migrację, usunięcie tego genu powoduje błąd w cyklu mieszka włosowego. Naukowcy rozszyfrowali wszystkie złożone mechanizmy związane z deregulacją CD98hc, szczególnie integryn, spowodowane brakiem tej cząsteczki in vivo. Potwierdzają one to, co zostało opisane in vitro:  aminokwas transporter CD98hc moduluje sygnał integryn, co jest niezbędne do odnowy skóry. Jako takie, CD98hc aktywnie uczestniczy w odnowie skóry poprzez skuteczne i powszechne pobieranie komórek skóry w razie potrzeby (gojenie ran, na przykład).

"CD98hc wydaje się być konieczne dla szybkiej i efektywnej odnowy skóry . Zmniejszenie jego ekspresji, obserwowane  w warunkach in vivo u starszych myszy, potwierdza jego rolę w żywotności tkanek, cyklu mieszka włosowego i zdrowienia ran,, które zostaje zaburzene z wiekiem " –stwierdza Chloé Féral. " Pozycja nośnika CD98hc  in vivo może być wskaźnikiem zdolności regeneracyjnych  skóry "-  kończy.

Odnawianie się skóry jest napędzane przez keratynocyty macierzyste. Te ostatnie mają dwie właściwości: aktywny podział i różnicowanie. Każdy keratynocyt produkuje dwie identyczne komórki potomne. Jedna statyczna pozostaje i dzieli się ponownie, natomiast druga przechodzi do warstwy górnej różnicującej, gdzie będzie dostarczać  różne rodzaje ogniw skóry.

Źródło: Eurekalert!


Czytano: 5573
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum