Informacje

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko otyłości Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko otyłości Hot

Otyłość może prowadzić do niedoboru witaminy D krążącej w organizmie, według badań prowadzonych przez UCL Institute of Child Health (ICH). 

"Wysiłki na rzecz walki z otyłością powinny także przyczynić się do zmniejszenia niedoboru stężenia witaminy D w populacji" - mówi główna badaczka dr Elina Hypponen.

Wcześniejsze badania powiązały niedobór witaminy D z otyłością. Zostały one opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine. Starano się ustalić kierunek tj. przyczynowość, czy brak witaminy D wyzwala przyrost masy ciała, czy otyłość prowadzi do niedoboru. Badanie, na przeprowadzono na podstawie markerów genetycznych, pochodzących z analizy 21 grup kohortowych dorosłych (do 42.000 osób) w celu zbadania zależności między wskaźnikiem masy ciała (BMI) oraz genów związanych z syntezą i metabolizmem witaminy D. Związki między witaminą D i BMI dalej potwierdzono przy użyciu danych z innego genetycznego konsorcjum. Naukowcy odkryli, że 10% wzrost w BMI był związany z 4% spadku stężenia witaminy D w organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki sugerują, że wyższy wskaźnik BMI prowadzi do niższych poziomów dostępnej witaminy D, a efekt braku witaminy D na BMI wydaje się być bardzo mały. Związek między otyłością i witaminą D był tutaj spójny dla obu płci, a także dla młodych i starszych grup wiekowych.

Witamina D, która jest niezbędna dla zdrowych kości, jak również innych procesów przebiegających w organizmie, powstaje w skórze po ekspozycji na działanie światła słonecznego, lecz może być również uzyskana za pomocą diety i przez suplementy. Niedobór witaminy D jest coraz poważniejszym problemem zdrowia publicznego i są dowody na to, że metabolizm tej witaminy, jej magazynowanie wpływają na otyłość i tłuszcz i na odwrót.

Próby testowania wpływu witaminy D na utratę wagi u osób otyłych lub z nadwagą nie wykazały spójnych wyników. Stwierdzono również, że otyłość może wynikać z nadmiernej reakcji adaptacyjnej w zimie, a spadek syntezy witaminy D w skórze ma związek z mniejszą ekspozycją na światło słoneczne, stąd skłonność do tycia w trakcie chłodniejszych pór roku. Jednakże witamina D jest przechowywana w tkance tłuszczowej i w to jest prawdopodobnie wyjaśnienie tego, że większa pojemność dla witaminy D u otyłych ludzi prowadzi do obniżenia stężenia krążącej witaminy D.

Ogólnie wyniki sugerują, że wzrost witaminy D prawdopodobnie nie pomaga w regulacji masy ciała, a zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D może przyczynić się do negatywnych skutków zdrowotnych związanych z otyłością. Dr Elina Hypponen mówi: "Niedobór witaminy D jest aktywnym problemem zdrowotnym na całym świecie, podczas gdy wiele wiadomości dotyczących zdrowia skupia się na braku ekspozycji na słońce lub nadmiernym używaniu kremów przeciwsłonecznych, nie powinniśmy zapominać, że niedobór witaminy D jest również spowodowany otyłością. Nasze badanie podkreśla znaczenie monitorowania i leczenia niedoboru witaminy D u osób z nadwagą lub otyłością, w celu złagodzenia negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych brakiem tej witaminy."

Źródło: MedicalNewsToday


Czytano: 7512
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum