Informacje

Stresująca praca nie wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka Stresująca praca nie wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka Hot

Ludzie, którzy są zestresowani przez swoją pracę mogą westchnąć z ulgą: jest mało prawdopodobne, żeby cały ten stres zwiększał ryzyko zachorowania na raka.

Naukowcy przeanalizowali informacje z 12 wcześniej opublikowanych badań obejmujących ponad 116.000 zatrudnionych w Finlandii, Francji, Holandii, Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii. Uczestnicy badania, którzy byli w wieku od 17 do 70 lat, oceniało psychiczne wymagania swojej pracy, jak również liczbę kontroli, które mieli w pracy.

Naukowcy zbadali szpitalne rejestry zgonów w ustalaniu diagnozy raka. W ciągu 12-letniej obserwacji, 5.765 osób, opracowali raka jelita grubego, płuc, piersi lub raka prostaty.

Stwierdzono brak korelacji pomiędzy wysokim poziomem  napięcia w pracy (określonego jako wysokie wymagania) i ogólnego ryzyka raka. Nie było również powiązań między rodzajem pracy i każdym z czterech nowotworów.

Naukowcy wzięli pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na związek pomiędzy stresem psychicznym a ryzykiem nowotworów, w tym wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, status społeczno-ekonomiczny, palenie i spożycie alkoholu.

"Chociaż zmniejszenie stresu w pracy niewątpliwie poprawia psychiczne i fizyczne samopoczucie osób pracujących, to jest mało prawdopodobne, aby miał istotny wpływ na obciążenia rakiem na poziomie populacji"- napisali naukowcy z British Medical Journal (BMJ).

Stres psychiczny może zwiększyć stan zapalny w organizmie, co z kolei może odgrywać rolę w rozwoju raka, twierdzą naukowcy. Ale poprzednie badania, oceniające związek między stresem a rakiem były niejednoznaczne. Natomiast wcześniejsze badania wykazały związek między stresem w pracy i zwiększonym ryzykiem zawału serca oraz udaru mózgu.

Nowe badanie nie odnosiło się do tego, czy stres psychiczny spowodowany innymi przyczynami, takimi jak stresujące wydarzenia życiowe i niepewność zatrudnienia, może być związane z rakiem i czy stres w pracy jest związany z ryzykiem poszczególnych rodzajów nowotworów. W badaniu nie brano pod uwagę czasu trwania stresu, więc jest możliwe, że długotrwałe narażenie w pracy na stres może wpływać na ryzyko raka.

Źródło: LiveScience


Czytano: 5496
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum