Informacje

Gen otyłości jest odpowiedzialny również za raka skóry Gen otyłości jest odpowiedzialny również za raka skóry Hot

Gen związany z otyłością i przejadaniem się jest również związany z najbardziej śmiertelnym rakiem skóry- czerniakiem złośliwym. Stwierdzenie pochodzi z najnowszych badań przeprowadzonych przez ekspertów z Cancer Research University of Leeds i został opublikowany w Nature Genetics.

Osoby z pewnymi zmianami w odcinku DNA w obrębie genu FTO, znanego jako intron 8 , mogą być bardziej narażone na zachorowania na czerniaka, w zależności od wyników.

Naukowcy wiedzą już, że najbardziej krytycznym genetycznym czynnikiem ryzyka otyłości i przejadania się, są wahania w innej części genu FTO, zwanej intron 1.

W 2010 roku, naukowcy z Medical Research Council (MRC) w Wielkiej Brytanii wykazali że nadmierna aktywność genu FTO prowadzi do przejadania się i otyłości . Warianty te są związane z BMI (Body Mass Index). Osoby z wysokim BMI mogą mieć podniesione ryzyko wielu chorób, takich jak choroby nerek, cukrzycy typu 2 , endometrium, raka i wielu innych.

Obecne badanie jest jednak pierwszym powziętym w celu wykazania, że gen odgrywa ważną rolę w rozwoju czerniaka, choroby, która nie jest związana z otyłością i BMI. Raport sugeruje, że FTO odgrywa szerszą rolę, niż część ekspertów sądziła w przeszłości, gen związany jest również z szeregiem chorób z różnych obszarów .

Dr Mark Iles, naukowiec i autor badania z Cancer Research University of Leeds, powiedział: „Po raz pierwszy dowiadujemy się,, że główny gen otyłości, już połączony z wieloma chorobami, jest związany z czerniakiem. Rodzi to pytanie, czy przyszłe badania wykażą, że gen pełni rolę w jeszcze większej ilości chorób?"

Badania z 2010 r. sugerują, że gen FTO zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i demencji . Inne badania nad genem FTO tylko zaobserwowało jego znaczenie dla metabolizmu i apetytu. Jednakże, jest oczywiste, że naukowcy nie zrozumieli jeszcze całkowicie wszystkiego na co owy gen wpływa. "To ujawnia nowy powód do badań, zarówno chorób związanych z otyłością jak i rakiem skóry”- dodaje Iles.

Eksperci zebrali i poddali analizie dane z nowotworowych próbek ponad 13.000 pacjentów z czerniakiem i prawie 60.000 próbek od ludzi bez czerniaka z całego świata. "Są to fascynujące wczesne odkrycia. W przypadku potwierdzenia w dalszych badaniach, mogą potencjalnie zapewnić nowe możliwości dla rozwoju leków na czerniaka"- wyjaśnia dr Julie Sharp.

Eksperci są już w stanie tworzyć nowe istotne metody leczenia raka skóry, które będą miały znaczący wpływ na pacjentów, z powodu postępu w zrozumieniu cząsteczek, powodujących raka skóry. Sharp podsumowuje: „Ale to nie umniejsza znaczenia ograniczania ryzyka choroby poprzez bezpieczne opalanie i unikanie solarium. Bolesne oparzenia tylko raz na dwa lata mogą potroić ryzyko czerniaka."

Źródło: MedicalNewsToday


Czytano: 6469
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum