Informacje

Co spożywać i jak jeść Co spożywać i jak jeść Hot

Posiłek, który spożywamy powinien być ucztą dla ciała oraz duszy. Dlatego tak trafne jest powiedzenie, że śniadanie, obiad czy kolacja to coś więcej niż jedzenie. 

Nasz organizm pracuje według rytmu dobowego, stąd jego potrzeba otrzymywania „paliwa” o stałych porach. Nie chodzi tu o zwyczajowe dostarczanie posiłków, ale również odpowiednie celebrowanie tej chwili. Czas, w którym pochłaniamy porcje jedzenia powinniśmy traktować nie tylko w kontekście dietetycznym ale i psychologicznym. To odpowiedni moment na zatrzymanie się, przemyślenie dalszego planu dnia i ułożenie harmonogramu kolejnych działań.

Najważniejsze – śniadanie

Najistotniejszym posiłkiem jest zjadane o poranku śniadanie. To ono uruchamia nasz metabolizm i niejako rozpala piec, do którego musimy dokładać w kolejnych godzinach dnia aby utrzymać ogień. Należy je spożyć do godziny dziewiątej rano. Powinno być bogate w węglowodany, które dostarczają energii na cały dzień. Ważne, by zjeść je przy stole, rozkoszując się każdym kęsem. Warto wstać nawet 15 minut wcześniej, żeby wygospodarować czas na przygotowanie i spożycie tego pierwszego posiłku. Pamiętajmy, kawa nie jest śniadaniem, jak uważa wielu Polaków. 

Do południa – przerwa 

Po odpowiedniej dawce pożywienia, którą przyjęliśmy z rana czas na odpoczynek od posiłków. Od godziny dziesiątej do południa organizm człowieka pracuje pełna parą, dlatego nie należy go obciążać dodatkowymi obowiązkami. To czas, kiedy możemy sobie pozwolić na owocowe przekąski, ale nic cięższego.

Obowiązkowo – obiad

Po południu nadchodzi moment na porządny obiad. Bogarty w węglowodany i białka posiłek, który ma za zadanie dostarczyć nam energii do działania. Jak radzi psycholog Dorota Minta: „Najbardziej powinniśmy wystrzegać się jedzenia przy biurku, bo nasz mózg nie odnotowuje tego, że zjedliśmy posiłek. Nie zauważamy też tego, co i ile zjedliśmy. Spożycie małej sałatki, kanapki lub jogurtu zajmuje nie więcej niż dziesięć minut. Powinniśmy je spędzić z dala od miejsca pracy i komputera. Podczas takiej przerwy odpoczywa nasz mózg, oczy i emocje. Uspakajamy się i wracamy po chwili do obowiązków z nową energią”

Obiad w pracy powinien odbywać się w trakcie obowiązkowej przerwy ustalonej na około trzy godziny od śniadania. Ważne by pracownicy mieli chwilę na spokojne zjedzenie zdrowego posiłku i odsapnięcie. Okazuje się, że półgodzinny odpoczynek od obowiązków zawodowych wpływa na wydajność zatrudnionych. Opuszczenie swojego miejsca pracy na zaledwie kilka minut pozwala nabrać dystansu do analizowanych problemów i zmagazynować energię do kolejnych wyzwań.

Podwieczorek

Przed kolacją czas na owoc, jogurt lub sałatkę, czyli podwieczorek. Większość Polaków kojarzy ten posiłek ze smakołykami: cukierkiem, ciastkiem czy czekoladą. Nic bardziej błędnego. Jedzenie przed ostatnim daniem w ciągu dnia powinno być lekkie i niekoniecznie „na słodko”.

No racja, kolacja

Nie umniejszajmy wagi kolacji, w końcu to ostatni moment przed snem, by przyjąć odpowiednią dawkę pożywienia. Jak zauważa psycholog  Dorota Minta - „Kolacja jest bardzo ważnym punktem dnia zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Całą uwagę poświęcamy wtedy swoim bliskim, docieramy się, poznajemy, jesteśmy na bieżąco z tym, co dzieje się w ich życiu”. Dlatego zawsze powinniśmy traktować ją bardzo specjalnie. Takie postępowanie dotyczy także singli. Mimo że do tego posiłku przystępują w pojedynkę powinni potraktować ten moment z szacunkiem. Usiąść przy stole, sięgnąć po ulubiony talerz i spokojnie zjeść przygotowane danie. Smacznego!

Źródło: PAP Life


Czytano: 5577
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum