Informacje

Dzięki rybom odkryjemy tajniki ludzkich chorób Dzięki rybom odkryjemy tajniki ludzkich chorób Hot

Polscy badacze posłużą się rybą danio w badaniach mających na celu zrozumienie mechanizmów chorób ludzkich takich jak nowotwory, starzenie się, degenerację układu nerwowego czy choroby wywołane zaburzeniami w mitochondriach.

Hodowla tego organizmu modelowego wykorzystywanego do celów badawczych będzie miała miejsce w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. A realizowana będzie w ramach projektu FishMed, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Jak wyjaśnia prof. Jacek Kuźnicki, dyrektor MIBMiK i kierownik projektu FishMed - Ryba, którą badamy, ma pewne cechy, które umożliwiają przeprowadzenie szybciej i taniej pewnych badań, które mogą nam pomóc w zrozumieniu mechanizmów niektórych chorób ludzkich. Jedną z tych cech jest to, że na wczesnych etapach rozwoju danio jest całkowicie przezroczysty. W związku z tym możemy obserwować komórki, które się dzielą, przesuwają w czasie rozwoju. Jak dodał, dzięki temu  zaistnieje możliwość przeprowadzenia badań , które niemożliwe byłoby w przypadku ssaków

Co wiemy o samej rybie? Danio pręgowany nazywany zebrafish pochodzi z Azji. Ma długość kilku centymetrów i bywa chętnie hodowana w domowych akwariach. Obok szczurów, myszek oraz muszek owocówek jest stosowanym od lat w światowej nauce jako organizm modelowy. Co ciekawe, 90 proc. genomu danio jest podobne do ludzkiego. Ponadto reprodukcja wśród tych ryb jest bardzo szybka.  Rozwój od embrionu do dorosłej ryby trwa u zebrafish 3 miesiące, a jedna para ryb w ciągu tygodnia tworzy aż 300 embrionów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rozwój embrionów następuje poza organizmem matki. Taki mechanizm pozwala na przyglądanie się organizmowi na każdym etapie jego rozwoju.

Stąd takie duże zainteresowanie polskich naukowców. Dlatego też Prof. Kuźnicki w swoim instytucie założył pierwsze na tę skalę w naszym kraju laboratorium do hodowli i badania z użyciem tych ryb. To właśnie tam naukowcy będą tworzyć w organizmie danio różne modele chorób człowieka. Wielkim atutem badań na takich organizmach modelowych jest w porównaniu ze ssakami szybsze i prostsze wprowadzanie modyfikacji genetycznych. Można zastosować eksperyment, który sprawi, że określony typ komórek będzie świecił, co znacznie ułatwi obserwację tych komórek.

 Prof. Jacek Kuźnicki dodaje - Ponadto, dzięki tym rybom, możemy przeprowadzić badania na większą skalę - przebadać większą liczbę substancji chemicznych o potencjalnym efekcie leczniczym i szybko zidentyfikować takie, mogą być przydatne.

 Zastosowanie w nauce rybek danio nie oznacza, że całkowicie wyeliminujemy badań na szczurach czy myszach, ale znacznie ograniczymy wykorzystanie ssaków – podkreśla kierownik projektu  FishMed,

Źródło: PAP


Czytano: 5656
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum