Informacje

Pierwsze sklonowane ludzkie komórki macierzyste Pierwsze sklonowane ludzkie komórki macierzyste Hot

Szykuje się prawdziwy przełom w transplantologi. Amerykańscy naukowcy ogłosili w czasopiśmie Cell, że potrafią ze sklonowanych ludzkich zarodków pozyskać komórki macierzyste.

To przełomowe odkrycie stwarza nowe możliwości zarówno w hodowli tkanek jak i całych narządów. 

Odkrycia  w tej dziedzinie dokonał międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem  Masahito Tachibana z Oregon Health & Science University w Stanach Zjednoczonych. 

Badania, które przeprowadzili eksperymentatorzy polegały na usunięciu z komórki jajowej jądra komórkowego, a w jego miejsce wprowadzenie innego jądra, pozyskanego z nabłonka innej dorosłej osoby.

Naukowcy posłużyli się więc najstarszą metodą klonowania z komórek somatycznych. Wykorzystano ją po raz pierwszy w 1996 roku do sklonowania owieczki Dolly. Tym razem uzyskano jednak zarodek człowieka, który zaczął się dzielić. Ludzki embrion zatrzymano w rozwoju po pięciu dniach, gdy był na etapie blastocysty, gotowy do zagnieżdżenia się w śluzówce macicy. W tym stadium występują już komórki macierzyste, z których powstają wszystkie tkanki i narządy nowego organizmu. Można je również wykorzystać do hodowli wyspecjalizowanych komórek w warunkach laboratoryjnych.

Czy jest to początek ery transplantacji całych narządów wyhodowanych In vitro?

Naukowcy są dobrej myśli, ale jak sami przekonują, to jeszcze zbyt wcześnie na powszechne korzystanie z ich badań.  Dr Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health & Science University skomentował, że najnowszy eksperyment jest ogromnym krokiem naprzód w próbach pozyskiwania komórek macierzystych oraz wykorzystania ich do hodowli tkankowych. Przyznaje jednak, iż należy jeszcze przeprowadzić wiele badań, aby klonowanie i inżynieria tkankowa były skuteczne i bezpieczne. 

Prof. Chris Mason University College London w wypowiedzi dla BBCNews porównuje opublikowane eksperymenty  do pierwszych prób braci Wright, pionierów lotnictwa, którzy skonstruowali samolot zdolny początkowo jedynie unieść się powietrze i wykonać krótkie skoki. Zdaniem naukowca podobnie jest dziś z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Nie wszyscy naukowcy są tak optymistycznie nastawieni do tego odkrycia i podkreślają, że podobne badania oraz ich wyniki budzą uzasadnione wątpliwości etyczne. Dr David King z Human Genetics Alert stwierdza, iż podobne badania w przyszłości mogą przyczynić się do klonowania ludzi. 

Czy jest to krok w dobrą stronę? Na razie jest za wcześnie, by formować ostateczne opinie na temat nowego odkrycia.

 

Czytano: 5882
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum