Informacje

Rodzaje starzenia się skóry Rodzaje starzenia się skóry Hot

Obecnie rynek produktów przeciw starzeniu się skóry przeżywa swój największy rozkwit, czego głównym powodem jest coraz wyższa średnia wieku społeczeństwa oraz nadal powszechnie panujący kult młodości.

Tworząc produkty do cery dojrzałej, producenci muszą mieć na uwadze potrzeby konsumenta, rodzaje preparatów oraz znać biologię starzenia się skóry. Wiek najbardziej widoczny jest na twarzy, gdyż zmienia się jej struktura, kolor a nawet kształt. Zmiany te spowodowane są zarówno ruchami mimicznymi jak i czynnikami biologicznymi, które dzielą się na pięć rodzajów i zazwyczaj występują jednocześnie. Zapoznaj się z ich opisem poniżej.

Starzenie wewnętrzne

To powolny lecz systematyczny proces spowodowany przede wszystkim działaniem grawitacji i genetyką. Siły te powodują obumieranie komórek skóry właściwej oraz naskórka, zmniejszają ilości kolagenu, a także fibroblastów i zwiększają metaloproteinazę macierzy. Oznacza to, ze skóra jest bardziej delikatna, bledsza, sucha, jak również mniej elastyczna.

Starzenie zewnętrzne

Za ten rodzaj starzenia skóry odpowiedzialne jest przede wszystkim szkodliwe działanie promieni słonecznych, które jest powodem 80 proc. starczych zmian skórnych (fotostarzenie) oraz nałogowe palenie. Efektem tych dwóch czynników są głębokie zmarszczki, hiperpigmentacja oraz zmniejszona elastyczność skóry.

Starzenie hormonalne i kataboliczne

Wygląd skóry w znacznym stopniu zależy od poziomu hormonów w organizmie. To estrogen odpowiada za produkcję macierzy zewnątrzkomórkowej, grubość skóry, jej nawilżenie i ochronną funkcję naskórka oraz zapobiega spadkowi kolagenu. Podczas menopauzy, poziom tego hormonu spada, przez co skóra starzeje się znacznie szybciej.

Starzenie kataboliczne skóry jest spowodowane niektórymi chronicznymi chorobami takimi jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy rak. Choroby te przyspieszają starzenie się skóry.

Styl życia

Na szybkość i sposób starzenia się skóry ogromny wpływ ma również styl życia. Zdrowa dieta, sport i regularny sen sprawiają, ze skóra dłużej wygląda młodo. Natomiast najbardziej postarzają skórę nałogi - alkohol, papierosy i narkotyki.

Jak widać, starzenie się skóry wywołane jest przez wiele czynników, zazwyczaj występujących równolegle. Najwięcej uwagi w mediach poświęca się fotostarzeniu ale warto pamiętać, że to nie jedyny aspekt. Istnieje wiele technologii, które pomagają walczyć ze wszystkimi wyżej wymienionymi czynnikami i ciągle prowadzone są nowe testy kliniczne. Wyzwaniem dla branży jest znalezienie wielofunkcyjnych składników, które będą mogły jednocześnie zwalczać wszystkie rodzaje starzenia.

Źródło: Cosmetics and Toiletries


Czytano: 12519
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum