Informacje

Solaria wciąż nie spełniają norm emisji promieniowania UV Solaria wciąż nie spełniają norm emisji promieniowania UV Hot

35.proc. urządzeń opalających w Polsce przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp, donoszą eksperci.

Skąd takie dane? Z kontroli, którą w pierwszym kwartale 2013 roku przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Jej przedstawiciele sprawdzili bowiem 103 urządzenia opalające w 66 zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, salonach opalania oraz gabinetach masażu. 

Czego dotyczyło najwięcej nieprawidłowości? 

Braku odpowiedniego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami korzystania z solarium. A zgodnie z normą europejską w każdym punkcie posiadającym urządzenie opalające taka informacja powinna się znaleźć.

Pozostałe wnioski

W 35 proc. skontrolowanych urządzeniach stwierdzono nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy poziomu promieniowania UV. Ale jest i światełko w tunelu, ponieważ w porównaniu do 2011 roku poprawiło się bezpieczeństwo opalających się. W badaniach sprzed dwóch lat zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek, a wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

Jaka jest procedura w przypadku stwierdzenia przekroczenia promieniowania UV?

Jeśli inspektor IH stwierdzi nieprawidłowości solarium najpierw umożliwia kontrolowanym podjęcie działań naprawczych. Wówczas właściciele salonu ma okazję dobrowolnie usunąć naruszenia, na ten czas inspektor wydaje decyzję o wstrzymaniu świadczenia usług do momentu usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów. Okazuje się, że w 2013 roku na taki krok zdecydowali się wszyscy skontrolowani. Sami dobrowolnie wyeliminowali nieprawidłowości.

Solarium a zdrowie

W przypadku osób, które odwiedzają solaria ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe o 20 proc., twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przypominają również, że z urządzeń opalających korzysta obecnie 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych i Europy. Dlatego też WHO opracowała zasady racjonalnego użytkowania solariów. Poza tym warto pamiętać, iż przeciwwskazaniem dla sztucznego opalania jest wiek poniżej 18 lat, duża liczba znamion, piegi, czy poparzenia słoneczne, które wystąpiły w dzieciństwie.

Brak przepisów

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia proponują, żeby osoby, które chcą skorzystać z solarium podpisywały druk świadomej zgody. Ale przepisy te są póki co jedynie założeniem, podobnie jak polskie regulacje, które w zasadzie nie istnieją. Nie ma zapisu, kto może opalać się przy pomocy specjalnych do tego stworzonych urządzeń. Jest to jednak coraz bardziej potrzebne, ponieważ niektórzy rodzice, o zgrozo, wręcz zachęcają swoje dzieci do korzystania z solarium.

Źródło: rynekzdrowia.pl


Czytano: 6167
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum