Informacje

Operacji chirurgicznego leczenia otyłości wciąż za mało Operacji chirurgicznego leczenia otyłości wciąż za mało Hot

Mimo że zmniejsza ryzyko zgonu o 40 proc., na chirurgiczne leczenie otyłości w Polsce liczyć może niewielki odsetek potrzebujących.

- Jeśli chodzi o operacyjne leczenie otyłości, zgodnie z przyjętymi standardami, kwalifikują się do niego chorzy ze wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości. To np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe stawów. Obecnie świat naukowy w związku z licznymi wynikami badań, wskazującymi np., że u chorych z niższymi wskaźnikami masy ciała i z cukrzycą typu 2 dochodzi do wieloletniego, jeśli nie trwałego wyleczenia z cukrzycy, dąży do obniżenia wskaźnika masy ciała, kwalifikującego do zabiegu - mówi w rozmowie z PAP przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością prof. Mariusz Wyleżoł z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

- W każdym przypadku należy postępować indywidualnie, zwracając uwagę na korzyści, jakie można uzyskać z takiego leczenia, oceniając ryzyko i pamiętając, że to jednak postępowanie chirurgiczne, które nigdy nie jest wolne od możliwych powikłań – dodaje specjalista

Prof. Wyleżoł zwraca uwagę na zbyt małą ilość ośrodków wykonujących operacje bariatryczne. Rocznie, w kilkunastu punktach w naszym kraju, operowanych jest zaledwie 1,5 tys. osób. To niewiele, biorąc pod uwagę, że obecnie z bezwzględnymi wskazaniami do takiego zabiegu jest ok. 300 tys. osób, ze względnymi - ok. 1,5 mln. Dlatego też w Polsce w wyniku niewłaściwego leczenia na otyłość umiera około 5 tys. chorych. To przykre, jeśli znamy rezultaty 5-letniej obserwacji, z których wynika, że chirurgia bariatryczna zmniejsza ryzyko zgonu aż o 40 proc.

Dlaczego przeprowadzanych operacji jest tak mało? Po pierwsze, lekarze muszą dokonywać selekcji, ponieważ operacje są rozliczane przez NFZ, w ramach kontaktu chirurgicznego. Po drugie, w pogoni za pierwszeństwem chory z otyłością przegrywa z pacjentem z nowotworem. Mimo że otyłość olbrzymia przyczynia się do pięciokrotnie częstszego występowania raka jelita grubego, czyli odkładanie opisywanych działań naraża go na zachorowanie na nowotwór. Ostatnią przyczyną niewielkiej ilości operacji jest za mała świadomość takiego leczenia wśród lekarzy rodzinnych. 

Źródło: rynekzdrowia / PAP


Czytano: 6749
Ilość publikacji: 2051
  Artykuł miesiąca: 0
  Wyróżnienia: 0
O autorze: Największy Internetowy Magazyn Profesjonalistów Branży Kosmetycznej i SPA. Pierwszy, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijający się portal branżowy o charakterze naukowo - informacyjnym.


POLECAMY
więcej artykułów autora kosmetologia.com.pl


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum