Informacje

W lecie ostrożnie z cytrusami W lecie ostrożnie z cytrusami Hot

Pilotażowe badania sugerują, że dieta bogata w owoce cytrusowe, a zwłaszcza grejpfruty i sok pomarańczowy, może zwiększać ryzyko powstawania złośliwego czerniaka skóry.

Zespół naukowców piszących w Journal of Clinical Oncology wykorzystał dane z dwóch długoterminowych badań kobiet i mężczyzn, ujawniając, że istnieje prawdopodobieństwo, że spożycie owoców cytrusowych może powodować progresję czerniaka złośliwego.

U badaniu trwającym na przełomie lat 1984-2010 brało udział ponad 100 tysięcy osób, pracowników służby zdrowia. Na podstawie analizy nawyków żywieniowych badanych wykazano, że ludzie, którzy spożywają cytrusy 1,6 lub więcej razy dziennie są narażeni na ryzyko czerniaka o 36 procent bardziej niż ci, którzy jedzą mniej lub w ogóle nie spożywają owoców cytrusowych. Za porcję cytrusów przyjęto połowę grejpfruta, jedną pomarańczę lub szklankę (ok. 177ml) soku grejpfrutowego, bądź pomarańczowego. W uwzględnionym okresie czasu, maksymalnie od 24 do 26 lat, na czerniaka zachorowało 1840 osób (1,7%).  Osoby z chorobą nowotworową we wcześniejszym wywiadzie wykluczono z analizy. Wyniki były niezależne od wieku, palenia papierosów, picia alkoholu i innych czynników związanych ze stylem życia. Ponadto, spożycie cytrusów  nie wiązało się z prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów innych narządów.

Autorzy przypuszczają, że powiązanie to może wynikać z wysokiej zawartości furokumaryn w owocach cytrusowych. Substancje te uwrażliwiają skórę na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, wykazują  fotoaktywność, co oznacza, że ​​ich toksyczność jest wzmacniania przez promienie UV.  Wcześniejsze badania wykazały już, że psolareny (należące do naturalnych furokumaryn)zawarte w kosmetykach do opalania zwiększają ryzyko powstawania czerniaka.

Dr hab Shaowei Wu, główny autor badania z Uniwersytetu w Brown, powiedział w oświadczeniu, że wyniki wskazują na to, aby osoby spożywające dużo grejpfruta i / lub soku pomarańczowego powinny być szczególnie ostrożne i unikać długotrwałej ekspozycji na słońce.

Naukowcy twierdzą, że świeże owoce, zawierają więcej furokumaryn w porównaniu do przetworzonych soków owocowych. Z kolei sok pomarańczowy jako przyczyna występowania czerniaka wiąże się z wysoką częstotliwością jego spożycia.

American Society of Clinical Oncology określiło wyniki jako "intrygujące", ale przyznało, że jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek zmiany w zaleceniach dietetycznych dotyczących grejpfruta i pomarańczy.

 „Chociaż wyniki naszego badania sugerują, że ludzie, którzy jedzą dużo świeżych grejpfrutów i piją dużo soków pomarańczowych, są bardziej narażeni na wystąpienie czerniaka, zanim wydamy odpowiednie rekomendacje, musimy przeprowadzić znacznie więcej analiz” - komentuje Shaowei Wu.

 

Źródło: The Sience Times, The Washington Post


Galeria

W lecie ostrożnie z cytrusami
Czytano: 14262
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum