Informacje

Lek na otyłość? Lek na otyłość? Hot

Biorąc pod uwagę dzisiejszą globalną epidemie otyłości i zespołu metabolicznego, zdolność do spalania kalorii, bez zmiany poziomu aktywności fizycznej będzie miała wielką wartość terapeutyczną. Zwiększenie wydatku energetycznego poprzez brązowienie białego tłuszczu może okazać się obiecującą alternatywą leczenia powikłań związanych z otyłością i siedzącym trybem życia.

Wcześniejsze badania wykazały, że choć w niewielkiej ilości, ludzie posiadają brązowy tłuszcz, a kiedy „włączymy” go możemy zwiększyć tempo przemiany materii, a jednocześnie obniżyć poziom glukozy we krwi. Badania przeprowadzone przez naukowców z The University of Texas Medical Branch w Galveston pokazują, że u ludzi biały tłuszcz może przekształcić się w formę przypominającą tłuszcz brązowy. Jednak, aby tak się stało potrzebny jest poważny i długotrwały stres wyzwalający uwalnianie adrenaliny.

Trauma po poparzeniu reprezentuje unikalny model ostrego i przewlekłego stresu, gdzie uwalnianie adrenaliny jest znacznie zwiększone przez kilka tygodni po urazie. Naukowcy wykorzystali ten „model stresu” do zbadania swojej hipotezy, że podobnie jak w modelach zwierzęcych, tak i u człowieka biały tłuszcz może przekształcić się w brunatną tkankę tłuszczową. Przebadano 72 pacjentów, którzy doznali poważnych poparzeń ok. 50% ciała. 19 zdrowych osób służyło jako grupa porównawcza. Próbki białego tłuszczu pobrano z poparzonych pacjentów w różnych punktach czasowych po urazie. Mierzone były metabolizm próbek tłuszczu, układ komórek tłuszczowych i spoczynkowe tempo metabolizmu badanych.

Brązowe komórki tłuszczowe w porównaniu z białą tkanką tłuszczową są unikalne pod względem genów, struktury i funkcji.  Brunatne adipocyty są mniejsze niż białe i mają większą liczbę mitochondriów i i wytwarzają białko zwane UCP1 lub niezwiązane białko 1. Adrenalina włącza UCP1, co sprawia, że mitochondria spalają kalorie bez żadnej energii chemicznej.

Badacze u pacjentów po oparzeniach zauważyli stopniową w czasie zmianę cech molekularnych i funkcjonalnych białego tłuszczu obrazującą się fenotypowo bardziej jako brązowa tkanka tłuszczowa, co sugeruje postępujące brązowienie białych komórek tłuszczowych w odpowiedzi na oparzenia.

Naukowcy twierdzą, że ich badanie dowodzi prawidłowości hipotezy, że brązowienie białego tłuszczu jest możliwe u ludzi. Kolejnym krokiem będzie określenie mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska i opracowanie leków, które naśladują działanie wywołane oparzeniami, powiedział główny autor badania Labros Sidossis.

Źródło: UTMB

 

 


Czytano: 16981
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum