Informacje

W trosce o zdrowie włosów W trosce o zdrowie włosów Hot

Zespół naukowców z Procter & Gamble we współpracy z University of York w Wielkiej Brytanii i Center for Electron Microscopy and Analysis w Ohio State University odkrył, że dodanie związków chelatujących, takich jak EDDS i histydyna do szamponów i odżywek do włosów może zmniejszać uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki i utrzymać zdrowy wygląd włosów. Praca została opublikowana International Journal of Cosmetic Science Supplement.

Działanie związków chelatujących w takich produktach polega na usuwaniu miedzi z włosów przy każdym myciu i zapobieganiu gromadzenia się jej na włosach, ponieważ prowadzi to do powstawania szkodliwych wolnych rodników.

Naukowcy stwierdzili, że miedź gromadzi się we włosach powyżej poziomów endogennych, uczestnicząc w powstawaniu wolnych rodników w obecności czynników utleniających, a w szczególności zabiegów takich jak farbowanie włosów, czy ekspozycja na promieniowanie UV.

Według zespołu badawczego, wolne rodniki powodują dodatkową degradację białek, co prowadzi do połamanych, pozbawionych połysku i szorstkich w dotyku włosów.

Naukowcy zebrali dane na temat włosów kobiet na całym świecie, pobrali próbki, zmierzyli i przetestowali je na obecność miedzi – ile jej było, skąd pochodziła i gdzie była zlokalizowana. Próbowano określić czy znajdująca się we włosach miedź była zaangażowana w tworzenie się tych samych, określonych w poprzedniej pracy reaktywnych form oraz jakie konsekwencje ten proces wywiera na struktury białkowe włosów.

Finalnie oceniano czy uszkodzenia te można zmniejszyć poprzez dodanie środków chelatujących, uznawanych za typowe technologie wykorzystywane w systemach, gdzie metale typu redox mają wpływ na formowanie się aktywnych związków rodnikowych. Wysunięto wniosek, że EDDS i histydyna mogą istotnie zmniejszać szkody wywołane działalnością wolnych rodników.

Zdrowie włosów uznawane jest za istotny czynnik zdrowia całego organizmu, a według P & G ponad 40 % kobiet twierdzi, że jest bardzo zaniepokojonych kondycją swoich włosów.

Słaba kondycja włosów może prowadzić do utraty połysku, puszenia się w warunkach dużej wilgotności, łamliwości, utraty objętości i innych objawów zniszczenia włosów, jednak na rynku dostępny jest cały szereg produktów opracowanych i wprowadzonych do radzenia sobie z tymi problemami.

 

Źródło: Journal of Cosmetic Science Supplement


Czytano: 3353
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum