Informacje

„Ukryte” substancje zapachowe w kosmetykach „Ukryte” substancje zapachowe w kosmetykach Hot

Octan linalilu, chemiczna substancja zapachowa będąca jednym z głównych składników olejku lawendowego nie znajduje się na liście substancji uczulających na podstawie Dyrektywy Kosmetycznej UE. Zatem producenci kosmetyków sprzedawanych na terenie UE  nie mają obowiązku zaznaczania jego obecności na etykietach.  Ostatnie badania na Uniwersytecie w Göteborgu wykazały, że octan linalilu może powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Zgodnie z Dyrektywą Kosmetyczną UE, kosmetyki do makijażu, maści, szampony, dezodoranty, pasty do zębów i inne produkty kosmetyczne muszą zawierać informację o swoim składzie, aby konsumenci unikali substancji, na które są uczuleni.

Przyczyna alergii kontaktowej octan linalilu, jest wyjątkiem nie będącym wymienionym w dyrektywie i jego obecność w składnie kosmetyków nie musi być wymieniona na opakowaniach. Substancja jest lekko alergizująca. Nowe badania w Sahlgrenska Academy dowodzą, że potrafi reagować z tlenem zawartym w powietrzu i tworzyć silnie alergenne nadtlenki wodoru. Może być więc częstą przyczyną wyprysku kontaktowego.

W badaniach brało udział 1717 osób, które były oceniane pod kątem występowania alergicznego wyprysku kontaktowego. U ok. 2% z nich wystąpiła reakcja alergiczna na utleniony octan linalilu.

"To może wydawać się niewielki procent, ale w przybliżeniu otrzymany wynik jest taki sam jak dla związków zapachowych wymienionych w Dyrektywie Kosmetycznej" mówi Lina Hagvall, naukowiec z Uniwersytetu w Göteborgu.

Octan linalilu nie jest wymieniany w składzie kosmetyków, dlatego uczulonym konsumentom będzie trudno unikać tego związku, czego skutkiem może być alergiczne kontaktowe zapalenie skóry w postaci przewlekłej.

Zdaniem badaczy, wyniki badań powinny prowadzić do uwzględnienia utlenionej formy octanu linalilu jako związku zapachowego stosowanego w diagnostyce alergii kontaktowej. Substancja powinna pojawić się także w spisie składników produktów kosmetycznych.

Źródło: University of Gothenburg


Czytano: 3297
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum