Informacje

Wpływ używek na przyspieszone starzenie się Wpływ używek na przyspieszone starzenie się Hot

Według badań przedstawionych na dorocznym spotkaniu American Society of Human Genetics (ASHG) 2015 w Baltimore, palenie papierosów i picie alkoholu powoduje ciężkie zmiany epigenetyczne DNA, które w wyraźny sposób odzwierciedlają przyspieszone biologiczne starzenie się.

Naukowcy z University of Iowa i innych instytucji wykorzystując publicznie dostępne dane z Gene Expression Omnibus, analizowali wzorce metylacji DNA, molekularnej modyfikacji DNA, która wpływa na to kiedy i w jakim stopniu gen ulega ekspresji. Wcześniejsze badania wykazały, że wzorce metylacji zmieniają się w przewidywalny sposób wraz z wiekiem, a także w odpowiedzi na ekspozycję środowiskową, na czynniki takie jak dym tytoniowy i alkohol. W tych poprzednich analizach laboratorium Dr. Philiberta zidentyfikowało dwa specyficzne miejsca w genomie, par zasad cg05575921 na genie AHRR i cg23193759 na chromosomie 10, w których poziom metylacji był silnie związany odpowiednio z paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu.

W rzeczywistości pokazali oni, że poziom metylacji w tych dwóch miejscach okazał się lepszym miernikiem spożywania substancji niż szacunkowe dane zgłaszane przez ludzi. Zatem w tym badaniu obserwacyjnym Meeshanthini Dogan, MS, i dr Philibert wykorzystali poziom metylacji jako wskaźnik konsumpcji alkoholu i palenia tytoniu. Oszacowali biologiczny wiek każdej osoby za pomocą znanego już „zegara” epigenetycznego, w oparciu o poziomy metylacji w 71 miejscach w genomie, mierzone przy użyciu powszechnie stosowanego czytnika Infinium HumanMethylation450 BeadChip. Następnie obliczono różnicę między wiekiem biologicznym i chronologicznym oraz oceniono związek pomiędzy paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu a przedwczesnym starzeniem się.

Wykazano, że wszystkie poziomy narażenia na dym tytoniowy istotnie wiązały się przedwczesnym starzeniem. Co ciekawe, umiarkowane spożycie alkoholu – około jednego do dwóch drinków dziennie – było skorelowane z najzdrowszym procesem starzenia, a bardzo niskie i wysokie spożycie było związane z przyspieszonym starzeniem się.

Te nowe narzędzia pozwalają nam monitorować palenie i spożywanie alkoholu w sposób obiektywny oraz zrozumieć ich ilościowy wpływ,” jak mówi Pani Dogan. "Co więcej, nasze metody mogą być użyte do analizy każdego zestawu danych BeadChip 450, co oznacza, iż istniejące dane mogą zostać wykorzystane do identyfikacji nowych wzorów i że wszystkie te wyniki mogą być łatwo porównywane."

Następnym krokiem badaczy będzie rozwikłanie szczegółów tego, jak wzorce metylacji zmieniają się w odpowiedzi na zmiany stylu życia, w ciągu całego życia, tak aby ich ocena mogła być bardziej czytelna.

Na przykład, chcemy zbadać jaki wpływ na metylację może mieć natężenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu oraz skumulowane poziomy ich nadużywania przez całe życie, w tym, co się dzieje, gdy ktoś rzuca palenie czy picie” dodaje Dogan.

Źródło: American Society of Human Genetics


Czytano: 3341
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum