Informacje

Nie tylko kawa z nasion kawy Nie tylko kawa z nasion kawy Hot

Olej z zielonej kawy (GCO), często stosowany w preparatach kosmetycznych ze względu na swoje niezwykłe właściwości zmiękczające i antyaging, jest bezpieczny do stosowania miejscowego i wykazuje dobrą kompatybilność ze skórą jak donosi nowe badanie opublikowane w International Journal of Cosmetic Science.

Olej, pozyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno niedojrzałych i nieprażonych nasion kawy znajduje szerokie wykorzystanie w kosmetykach, ponieważ wykazuje doskonałe działanie nawilżające, nawet ponad 6 razy większe niż olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów, o czym decyduje wysoka zawartość fitosteroli przy jednocześnie stosunkowo dużej ilości kwasu linolowego. Dzięki obecności witaminy E i kwasu chlorogenowego posiada zdolność do pochłaniania promieniowania UVB, ma bardzo wysokie właściwości antyoksydacyjne i chroni DNA przed uszkodzeniem. Tym samym zapobiega fotostarzeniu się skóry. Ponadto świetnie sprawdza się w kuracjach antycellulitowych.

Zespół badawczy składający się ze współpracujących ze sobą naukowców z Portugalii i Brazylii postanowił przeprowadzić dalsze badania nad bezpieczeństwem stosowania tej substancji, ponieważ pomimo jej stosowania nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania oleju z zielonej kawy w preparatach kosmetycznych.

Biorąc pod uwagę wszechstronne właściwości pielęgnacyjne GCO, celem badania było przeprowadzenie zintegrowanego podejścia, które łączy w sobie testy na hodowlach komórkowych in vitro i in vivo przeprowadzane za pomocą technik biofizycznych do oceny zgodności ze skórą produktów zawierających olej z zielonej kawy.

"Uzyskane wyniki badań wskazują, że GCO wydaje się być bezpieczny do stosowania miejscowego i wykazują dobrą zgodność ze skórą w warunkach eksperymentalnych" mówi badanie.

Wyniki testów

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali test redukcji MIT na modelu ludzkich keratynocytów do oceny cytotoksyczności GCO i preparatów zawierających 2.5-15% GCO.

Produkty zawierające 15% składnika testowano na wewnętrznej stronie przedramienia ochotników w ciągu trzech dni. Przy użyciu metod biofizycznych, co 24 godziny oceniano przezskórną utratę wody (TEWL), zawartość wody w warstwie rogowej naskórka i obecność rumienia.

Te same preparaty były badane pod kątem tolerancji skóry za pomocą testu płatkowego.

Badania te wykazały, że olej z zielonej kawy ani żaden z preparatów zawierających go nie powoduje żadnych efektów cytotoksycznych, podobnie nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych u któregokolwiek z ochotników testujących na sobie tą substancje.

"Wyniki te wydają się wskazywać na dobrą kompatybilność ze skórą tego składnika w preparatach kosmetycznych" jak przekonują badacze.

Po zastosowaniu kosmetyku z GCO zanotowano tylko niewielki spadek TEWL. W przypadku zawartości wody w Stratum corneum i obecności rumienia nie wykazano znaczących różnic, gdyż wyniki zaobserwowane w pierwszym dniu utrzymywały się w ciągu wszystkich 3 dni pomiarów.

 

Źródło: International Journal of Cosmetic Science


Czytano: 3046
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum