Informacje

Czy o rozstępach wiemy już wszystko? Czy o rozstępach wiemy już wszystko? Hot

Naukowcy przekonują, aby nie wierzyć reklamom i etykietą kosmetyków mających na celu zapobieganie powstawania lub redukcję rozstępów. Dermatolodzy wciąż uczą się co tak naprawdę powoduje nieestetycznie wyglądające, trudne do usunięcia rozstępy, gdyż rozciąganie skóry nie jest jedynym czynnikiem ryzyka ich tworzenia się.

"Większość z istniejących produktów nie opiera się na solidnych badaniach naukowych", powiedział dermatolog Frank Wang, MD, z University of Michigan Health System. "Zaledwie kilka lub żaden z reklamowanych produktów zapobiegających lub zmniejszających rozstępy tak naprawdę działa."

 

W nowym badaniu, opublikowanym w British Journal of Dermatology, zespół Wanga badał co może być przyczyną rozstępów na poziomie molekularnym.

Problem rozstępów dotyka 50-90% kobiet, niektóre z nich narażone są na większe od innych ryzyko ze względu na czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, przyrost masy ciała, pojedyncze lub wielokrotne ciąże. Wang spędził ponad osiem lat nad badaniem rozstępów, a więc zakesu, który do tej pory nie zwrócił zbyt wielkiej uwagi badaczy, ponieważ zmiany te nie są postrzegane jako medycznie niebezpieczne.

"Ponieważ rozstępy mogą mieć związek ze stresem nowego macierzyństwa dla wielu kobiet, ważne jest, aby dowiedzieć się o nich więcej " tłumaczy Wang. "Niektóre kobiety czują, że stan ten wpływa na ich poczucie własnej wartości, jakość życia i chęć do angażowania się w niektóre działania."

Naukowcy przebadali próbki od 27 ciężarnych kobiet, u których zaobserwowano niedawno powstałe rozstępy porównując skórę z widocznymi rozstępami w pobliżu rozciągnięć na brzuchu i mniej rozciągniętą skórę bioder.

Wang i jego współpracownicy odkryli, że sieć włókien elastycznych skóry właściwej w przypadku rozstępów zostaje zburzona. Po porodzie zostaje ona rozerwana. Włókna sprężyste nadają skórze elastyczności, czyli umożliwiają odzyskanie po jej rozciągnięciu stanu wyjściowego.

Skóra samoczynnie stara się naprawić uszkodzoną sieć włókien elastynowych, jednak bezskutecznie, przez co z kolei staje się ona coraz bardziej luźna. Przy dojrzałych rozstępach stan ten jest już bardzo wyraźny.

Niestety, obecne badania nad aktualnymi możliwościami terapii nie znajdują dostępnego sposobu który mógłby odbudować przerwane włókna skóry właściwej.

"Zatem może więcej sensu będzie miało, zamiast naprawy uszkodzonych włókien elastycznych w przypadku rozstępów, skupienie się na zachowaniu ich struktury" powiedział Wang. "Niezależnie od tego, jest to bardziej skomplikowane, niż tylko wsmarowywanie czegoś w skórę brzucha".

Patrząc w przyszłość, Wang już kontynuuje swoje badania  mając na celu pomóc kobietom w ciąży zapobiec lub skutecznie poprawić wygląd rozstępów. Inne badanie w pracach analizuje zmiany w strukturze kolagenu, czyli włóknach podporowych odpowiadających za wytrzymałość skóry.

Zespół Wanga bada również bardziej dojrzałe rozstępy, które stały się mniej widoczne. Kończąca tę analizę ankieta obejmująca około 200 kobiet w ciąży ma na celu poszerzenie wiedzy o wpływie tych zmian na jakość życia.

Autorzy widzą również potencjał w rozbudowaniu swojej wiedzy na temat czynników predysponujących do powstawania rozstępów takich jak otyłość, skoki wzrostowe czy zażywanie sterydów.

Źródło: University of Michigan Health System


Czytano: 3277
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.


POLECAMY
więcej artykułów autora Aleksandra Śmich


Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum