Informacje

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę? Hot

Badanie przeprowadzone na kobietach z Niemiec i Chin wykazało, że istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez ruch drogowy, a powstawaniem ciemnych plam na skórze, takich jak plamy soczewicowate lub wątrobowe.

Obiektem badania opublikowanego w Journal of Investigative Dermatology była grupa kobiet rasy kaukaskiej pochodzących z Niemiec i grupa kobiet z Chin, u których poszukiwano zależności między powstawaniem na skórze plam soczewicowatych i zanieczyszczeniem powietrza spalinami i gazami.

Zgodnie z naszą wiedzą, jest to największe badanie epidemiologiczne wykazujące związek między zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez ruch drogowy i powstawaniem plam soczewicowatych” mówi Dr Li Jin z Fudan University.

Wyniki wzmacniają również koncepcję, mówiącą, że plamy soczewicowate mogą różnić się w zależności od położenia anatomicznego.

Główny badacz Dr Jean Krutmann z Instytutu Badawczego Medycyny Środowiskowej IUF-Leibniz, wyjaśnia, że oprócz pyłu, zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym charakteryzuje się podwyższonym stężeniem dwutlenku azotu (NO2).

Chociaż wiadomo, że ekspozycja NO2 związana jest z niską czynnością i rakiem płuc, nigdy nie przebadano efektów oddziaływania dwutlenku azotu na ludzką skórę” jak twierdzi Krutmann.

To ważne, ponieważ wywołane skażeniem środowiska schorzenia płuc i starzenie się skóry wydają się być ściśle powiązane.”

Badania

W badaniu wzięło udział 806 Niemek rasy kaukaskiej w wieku 67-80 lat oraz 743 Chinki z regionu Taizhou w przedziale 28-70 lat, u których odnotowano średnie poziomy ekspozycji NO2 jako 28,8 µg/m3 u Niemek i 24.1 µg/m3 w grupie Chinek.

Naukowcy nie zauważyli związku pomiędzy stężeniem dwutlenku azotu a występowaniem plam na tylnej części dłoni i przedramionach, jednak ekspozycja na NO2 była istotnie związana z większą liczbą zmian na policzkach zarówno u kobiet z Niemiec, jak i z Chin po 50 roku życia.

Wykazano, że wzrost stężenia NO2 o 10 µg/m3 wpływał na pojawienie się około 25% więcej ciemnych plam. Najbardziej wyraźne zmiany obserwowano na policzkach Azjatek w wieku powyżej 50 lat.

Plamy były oceniane wizualnie przez wyszkolony personel według zdjęć stanowiących skalę odniesienia oraz ilościowo z wykorzystaniem zatwierdzonego systemu do oceny starzenia się skóry (SCINEXA).

Badacze przeprowadzili analizę wrażliwości w celu sprawdzenia co większy wpływ na powstawanie ciemnych plam pył czy NO2 w formie gazu. Okazało się, że nieco silniejszy efekt na skórę wywierał gaz.

Źródło: Journal of Investigative Dermatology


Czytano: 4930
Ilość publikacji: 57
  Artykuł miesiąca:
  Wyróżnienia:
O autorze: mgr kosmetologii, szkoleniowiec.Oko w oko
Mega Oxy najbardziej innowacyjne urządzenie do infuzji tlenowej
Oko w oko
Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry
Oko w oko
Lekarstwo na blizny i zmarszczki?
Oko w oko
Kapsaicyna - za czy przeciw?
Oko w oko
Kurkuma nie ma działania terapeutycznego
Oko w oko
Sylwestrowa stylizacja z Noble Lashes i DDTVN
Oko w oko
Dr Google na wszystko - na urodę, na chorobę
Oko w oko
Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!
Oko w oko
Wydanie specjalne LNE już na rynku!
Oko w oko
Najnowsze badania wskazują, że regularna depilacja woskiem, przycinanie lub usuwanie włosów intymnych maszynką czterokrotnie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Oko w oko
Kosmetyczne limuzyny - wyprzedaż rocznika 2016!
Oko w oko
Zamykanie naczyń na światowym poziomie
Oko w oko
Kolejny Instytut Image
Oko w oko
Wielki sukces 34. Kongresu i Targów LNE!
Oko w oko
Laser frakcyjny co2 w gabinecie
Oko w oko
Oferuj klientom to, czego pragną, a nie to co myślisz, że pragną
Oko w oko
Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje - to możliwe?
Oko w oko
Sprzedawaj korzyści, a nie usługi, a salon będzie pełen klientek!
Oko w oko
Kasa fiskalna do salonu kosmetycznego? Mała, elegancka i funkcjonalna!
Oko w oko
Waxperts - Nowa generacja wosków do depilacji!
  Forum